Volksbond, Permanent Comité ten dienste Dan den Oud.-Indischen militair. Van bovengenoemd permanent comité ontvingen we ter aankondiging twee boekjes, welke aan alle repatrieerende militairen, die het verlan gen daartoe kenbaar maken, aan boord der S.S. van de Rolt. Lloyd of Mij. Nederland kosteloos worden uitgereikt. Het eerste, „Gepensioneerden, Een kijkje in hun leven op de Veluwe" door Horresco geeft, zeer verdienstelijk geïllustreerd door van Geldorp, in verhaalvorm- een inzicht in de hoogst ellendige en verderfe lijke omstandigheden, waaronder velen onzer oud-Soldaten in Nederland leven. Vermoedelijk aangelokt door het gezelschap van talrjjke oud kameraden, vestigen zij zich in de dorpjes op de Veluwe, waar zij in de klauwen van gewetenlooze kostbazen vallen en hun eenig genoegen, zoolang ze geld hebben, bestaat in 't drinken van jenever, veel jenever. Door drank verdierlijkt, hun leven in luiheid en ledigheid doorbrengend, zinken ze al dieper en dieper en worden onze eens zoo flinke jongens tot verachtelijke wrakken. De Volksbond deed een uitstekend, niet genoeg toe te juichen werk door in voor hen bevattelijke termen de oud-kolonialen een waarschu wend beeld voor te houden van het leven, dat hen op de Veluwe wacht en het is niet slechts te hopen, maar ook te verwachten, dat zijn waar schuwing bij velen succes zal hebben, de mooiste en eenige belooning die de Volksbond verlangt. Het tweede boekje „Wenken en "Waarschuwingen aan den Oud-Indischen Militair" vestigt o. a. de aandacht der gerepatrieerden op Rronbeek en geeft aan het slot eene lijst van adressen in verschillende steden (tot elk waarvan een aantal gemeenten ressorteeren) waar de oud-indische mili tair zich kan aanmelden tot het verkrijgen van inlichtingen bij het zoeken naar een kosthuis, naar arbeid, naar logies, kortom naar een voor hem geschikte plaats in de burgermaatschappij. Indien we ons ten opzichte van deze lijst eene opmerking mogen ver oorloven zou het zijn dat het ons wenschelijk voorkomt, bij alle adressen straat en huisnummer te voegen, zooals nu alleen voor enkele groote steden geschied is. Gaarne bevelen wij het Permanent Comité aan voor den steun, dien zij ongetwijfeld behoeft en dubbel verdient. Secretaris is de Heer G. de Wal te Harderwijk. Ks.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 321