992 tegenstander is, dan zal hij met zijn gros oprukken om hem op te zoeken en aan te vallen, wetende, dat het te beschermen object, wegens de aanwezigheid van de ter onmiddellijke beveiliging afgezonderde troepen, voorloopig geen gevaar loopt tegenover vijandelijke afdeelin^en, die wellicht aan de aandacht van zijne verkennings en veiligheidsorganen zjjn ontsnapt. Meent hij evenwel de mindere te zijn, dan zal hij met zijn gros de lijn van weerstand versterken, waar de handelingen van den aanvaller hiertoe noodzaken en dus verdedigend optreden. In het eerste geval komt het gros als regel aan 's vijands zijde van het te dekken object, waarbij de afdeelingen tot onmiddellijke beveiliging op eigen wieken moeten drijven; in het tweede geval zal het gros meer malen aan de andere zijde postvatten, bv wanneer de beschikbare troe penmacht te zwak is, om eigenlijke voorposten vooruit te schuiven en dat men zich bepalen nmet de afdeelingen voor onmiddel ijke beveiliging patrouilles te laten uitzenden. Natuurlijk zullen berichten welke na het innemen van de eerste opstelling binnenkomen, kunnen leiden tot verandering van die opstelling. In Europeesche oorlogen zal men tot dekking van spoorwegen bovendien gijzelaars nemen, norabe'en op de locomotieven zetten en het stelsel der solidaire aansprakelijkheid in ruime mate toepassen, zooals de Duitschers in 1870'71 gedaan hebben en in de toekomst ongetwijfeld weer zullen doen, ongeacht Art. 50 van het Re dement betreffen'e de wetten en gebruiken van den oorlog te land, vastgesteld op de eerste vredescon ferentie van 1899 M. De omstandigheden in Indië maken de toepassing van dergelijke middelen door een vreemden indringer echter ni-1 waar schijnlijk. Het middel zou erger dan de kwaal blijken. Het komt er nu op aan, de hierboven uiteengezette beginselen toe te passen. De Yakcommandanten beginnen met de kaart te bestudeeren om tot eene voorloopige opstelling hunner troepen te besluitenmeldingen omtrent de tegenpartij en eene nadere verkenning van het terrein moeten beslissen, of wijziging nog noodig zijn zal Hier zij gewezen op de noodzakelijkheid, dat de Yakcommandanten zelf de hier bedoelde terrein verkenning uitvoeren, waarbij het erop aankomt, hoofd- van bijzaken te onderscheiden, om de laatste aan de onderaanvoerders over te laten. Zoo dikwijls ziet men bij vredesoefeningen, Ine b.v. een bataljonscom mandant zich uitslooft om zelfs de plaats van sectiën en halve sectiën te verkennen, met het gevolg, dat hij later zijne reserve niet weet te vinden of zelf niet te vinden is. Doch, zelfs met inachtneming van alle zelfbeperking, blijft er nog altijd veel te verkennen over en alleen van krachtige, goed bereden en vlot rijdende hoofdofficieren kan verwacht worden, dat zij na een nachtmarsch, als in het besproken geval, geven, wat de omstandigheden eischen. 1. De maatregelen van den Commandant van het rechtervalt. De Commandant van het rechtervak ziet op de kaart, dat de R. Pening met de K. Toentang het door hem te bewaken baanvak tegen nadering van sterke, vijandelijke troepen dekt. Hier kan hij dus volstaan met 1) Verg. o.a. Groszer Generalstab. KriegageieHehtliehe Einzelschriften. Heft 31. Kriegabrauch im Landkriege en andere Dirtsche militaire werken van geheel of gedeel telijk ambtelijken aard.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 326