- 1000 - Hieronder volgt nog eene kleine toelichting op het voorloopige voor postenbevel, voor wat eenige, nog niet besproken aangelegenheden betreft. Voorbij Toentang gekomen, voeren de troepen, door het wegennet daartoe genoodzaakt, een flankmarsch uit ten opzichte van de richting, waaruit de tegenpartij verwacht wordt. Hoewel een flankmarsch nooit o-eheel zonder gevaar is, zijn de bezwaren hier, ook in verband met den algemeenen toestand, niet van overwegend belang, daar de cavalerie, die af eenigen tijd te voren aangekomen is, de rechterflank voldoende be veiligt. De Eskadronscommandant zal voor het verzenden van de bij hem inkomende berichten gaarne gebruik van de telegraaf willen maken en misschien verbeeldt hij zich, dat tusschen Salatigd en Halte Toentang of Halte Bringin rechtsireeksche, telegrafische gemeenschap bestaat, om dat beide plaatsen een telegraafkantoor bezitten. Echter behooren de telegraafkantoren op de halten tot de Nederlandsch-Indisehe Spoorweg maatschappij en het kantoor te Sal&tigS, is een gouvernementskantoor. Telegrammen door het eene kantoor met bestemming voor het andere aangenomen, gaan dus eerst naar Semarang, alwaar de eene dienst het telegram aan den anderen dienst overgeefr. Op die wijze worden de berichten sneller per dogkar overgebracht en daarom is het van groot belang eene verbinding te maken tusschen de gouvernementslijn, die den weg Saliitiga Toentang Bawen volgt, en het kantoor te Toentang. en verder eene zijlijn van de telegraaflijn langs den spoorweg naar het kwartier van den Voorpostencommandant te Ngemplak, alwaar dan tevens de noodige toestellen geplaatst moeten worden. Maar voor deze betrekkelijk eenvoudige bewerkingen zijn eenig materieel en goed geoefend personeel noodig en beide ontbreken bij onze cavalerie, al is er bij wijze van proef eene telefoonpatrouille opgericht. Het is begrijpelijk, dat men de cavalerie niet met telegraafmaterieël wil bezwaren, doch het zou van groote waarde zijn, als per eskadron eenige ruiters bedreven zijn in het leggen van telegraafverbindingen met behulp van ter plaatse gevonden materieël en in het telegrafeeren zelf In den loop van den dag verschijnt het tweede voorpostenbevel, dat, na hetgeen ter zake bij de bespreking van de beveiliging van het rechtervak opgemerkt is, niet nader behandeld hehoeft te worden. Evenzoo worden 1) De telefuonpairouille beschikt o. a. over 5 K.M. cavaleriedraad en 7 K M. lichten veldkabel, dus ongeveer genoeg voer eene verbinding van BUlfttigll naar Toentai g. Mil. Spectator, 1909, blz. 357. 2) De optische seindienat wordt tegenwoordig vrij wel in het geheele Leger beoefend, terwijl cok het seinen langs electriscl.en weg aanzienlijk toegenomen ia. De genietroepen hebben hunne spoot weg en telegraafcompagnie; de vestingartillerie, en spoedig misech.en rok de bertden artillerie, heeft hare eigen telefonisten; bij de cavalerie zijn zij in be proeving. De opleiding tot dezen dienst zou er aanmerkelijK mede gebaat zijn, ais zjj toevertrouwd werd aan ééne centrale inrichting, eeno seinscliool bij de tolegraaf-en spoor wegcompagnie der genietroepen, waar van eik wapen een zeker aantal geschikte manschop pen in het bijzonder voor het seinen, telegrafeeren en telefoneeren afgericht konden wor den. Versnippering van onderwijskrachten wordt daardoor voorkomen, terwijl de com pagnies-, eskadrons-en batterjjeommandanten ontheven worden van de zorg voor eene zeer speciale aangelegenheid, waaraan zjj toch niet al hunne aandacht kunnen wjjden, terwjjl bun veelal de noodige technische kennis ontbreekt,

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 334