- 1001 de maatregelen der commandanten van de voorpostendetachementen ter uitwerking aan den lezer overgelaten, het liefst op het terrein zelf 3. Nadere maatregelen van den Brigadecommandant. Reeds is gewezen op de noodzakelijkheid om de opstelling van Inf. 1 en 2, II aan den Brigadecommandant te melden 2). In den loop van den dag ontvangt deze derhalve bericht van de ver vooruitgeschoven opstelling van de troepen van het rechtervak. De Brigadecommandant, begrijpende, dat onder deze omstandigheden de halve algemeene reserve te Bawen to ver weg is, gelast thans, dat deze troepen moeten bivakkeeren te Omba Rawa langs den grooten weg naar Magelang. Hierdoor wordt de afstand tot het gros van het rechtervak met 4 K.M. verkort, terwijl de weg over Larangan gelegenheid geeft, desgewenscht spoedig naar Toentang te gaan. Yan deze verandering in de plaats van een deel der algemeene reserve laat de Brigadecommandant bericht zenden aan de Vakeomman- danten. De afstand tot de voorposten in het rechtervak blijft nog^groot genoeg, doch het zou verkeerd zijn de reserve verder dan Omba Rawa vooruit te schuiven, omdat de Brigadecommandant volstrekt geen zekerheid heelt, waar hij ze moet inzetten. Wel kan hij de nadeelen van den grooten afstand eenigszins ontgaan, door voertuigen te verzamelen om zoo noodig de reserve snel in de richting van Djamboe te verplaatsen 3). Dit middel tot verhooging van de marschsnelheid werd vroeger in Europa op veel grooter schaal toegepast dan later ten govolge der uitgebreide spoorweg verbindingen het geval was 4). Ook op Java zullen marschen met voertuigen meermal.n met voordeel uitgevoerd kunnen worden. Voor het vervoer van do beide compagnieën der reserve Ned.-Indische formatie veronder steld zullen 100 met 2 paarden bespannen deeleman- of gewone dog karren, dos a-dos, noodig zijn 5) en wanneer alles vlot verloopt, kunnen de compagnieën tweemaal zoo snel als wanneer zij te voet gaan, te Djamboe zijn en bovendien veel minder vermoeid, alleen wat door elkaar geschud. Maar om een dergelijken marseh vlot te doen verloopen, is alweer eenige oefening in vredestijd noodig. In elk geval is het de moeite waard, dat de Brigadecommandant maatregelen neemt om te Omba RH wil een voer tuigenpark bijeen te brengen. Ten slotte nog iets over den commandant der veldbatterij. Rekenende op de mogelijkheid, dat zijne batterij op een zeker oogenblik ergens in 1) Ook zal het zeer nuttig zijn het bezetten van stations, halten, bruggen, e. d. prae tisch te beoefenen. Over het algemeen hebben de onderofficieren, wien toch in oorlogs tijd dergelijke opdrachten gegeven zullen worden, weinig begrip van de uitvoering. h>Jt punt bezetten is voor hen meestal synoniem met er yaan zitten, liefst zonder veiligheids ra ontregelen. 2) L. 15. V. til, laatste zinsnede, schrijft dit uitdrukkelijk voor. 3) Overeenkomstig de kaart wordt aangenomen, dat de stoomtramweg Willem I Ma gelang niet bestaat. 4) Bij het uitbreken van den oorlog tegen Pruisen in 1806 werden 4000 man der Keizerlijk Franiche garde in echelons, elk van 100, met 4 paarden bespannon wagens langs twee verschillende wegen over Metz eu Luxemburg van Parijs naar Mainz ver voerd, alwaar zij den 28sten Sept. aankwamen, na 470 KM. in 0 dagen te hebben afge legd. (v. Lettow-Yorbek-Der Krieg von 1806, und 1807 I, blz. 131, uitg. 1800). Dit is slechts een voorbeeld uit vele. 5) Yerg. L. B. Y. 62.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 335