Schermen, Wie de vorderingen der schermkunst in Nederland volgt en de schitterende resultaten gezien heeft, die Nederlandsche scher mers op de internationale wedstrijden bereikt hebben (ik behoef slechts de namen Doorman, Van Löbensels, Hubert van Blijen- burgh, de Jong te noemen), zal inzien, dat we in Indië verre bij hen achterstaan, zoover, dat we hier eigenlijk niet meer van schermen kunnen spreken, dat het stooten met de topzware model floretten, het ruwe vechten met de zware sabels, dat wij te zien geven, niets gemeen heeft met het fijne en bereke nende van de moderne schermsport. (Modern althans voor de noordelijker landen van Europa, In Italië verscheen reeds in 1463 het werk, waarop de hedendaagsche schermkunst geba seerd is.) Waar de tiaditie eischt beoefening van de schermkunst in ons leger, wil ik een poging wagen, na te gaan, hoe we haar uit haar verval zouden kunnen oprichten. In Nederland heeft de schermkunst de vlucht, die zij geno men heeft, voornamelijk te danken aan het particulier initiatief van burgers en officieren. Schermscholen werden opgericht te Amsterdam, den Haag en Utrecht, van waar uit de nieuwere begrippen omtrent schermen snel veld wonnen. Waar in Indië door burgers niet geschermd wordt en officieren te kort in de garnizoenen op Java blijven, om van hen de groote financieele offers te mogen eischen, verbonden aan het oprichten en in stand houden van goede schermzalen, zijn we wel verplicht de hulp van het legerbestuur in te roepen en, nu voor de sport een nieuwe dageraad schijnt aangebroken, twijfel ik niet, of ook de scherm sport zal den zoo zeer noodigen steun niet onthouden worden. Om aan te geven, welke verbeteringen noodzakelijk moeten De tout temps on a eompris que l'es- crime est un élément essentiel de l'in- struction et de l'éducation militaires

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 346