1012 „Het is dan ook een vaststaand feit, dat bewezen is door talrijke proefnemingen aan de scholen te Joinville-le-Pont, Brussel en in Italië, dat de schermsport niet te gelijkertijd kan beoefend worden met de gymnastiek aan de toestellen als rekstok, ringen, brug enz. zonder nadeelige gevolgen voor het schermen. De oorzaak hiervan is, dat de gymnastiek aan de toestellen, gewoon lijk Duitsche gymnastiek genoemd, in geenen deele een gymnastiek is, die het lichaam op de juiste wijze geheel volledig en gelijkmatig ontwikkelt en lenig maakt, doch veeleer is een afzonderlijke sportevenals voetbal, tennis, schermen enz''. Om te schermen is noodig eene afzonderlijke ruimte, ter lengte van 10 Meter, bij voorkeur een kort gesneden grasveld. Aan hen die mochten meenen, dat schermen binnenskamers behoort te geschieden, breng ik in herinnering, dat op het groote in ternationale concours te Scheveningen op den Be en 4e Juni j. 1. den eersten dag geschermd werd op het terras van het Palace hotel en men, slechts daartoe door het slechte weer genoodzaakt, den tweeden dag binnen schermde. Bij regenachtig weer moet men kunnen beschikken over eene open loods met planken vloer. Yeel frissche lucht is een hy giënische eisch, die bij iederen tak van sport op den voorgrond moet staan. Toetsen we aan dezen eisch onze indische scherm- en gym nastiekzalen. De grond is daar, blijkbaar met opzet, niet be vloerd, doch met een laag stof bedekt, waardoor de gymnasten tienmaal meer nadeel aan hun longen ondervinden, dan dat er aan hun lichaam door spieroefening ten goede komt. Yan het materieel is er dus weinig bruikbaar. Het is niet geschikt er bij een modern geschoold schermer de liefhebberij in te doen blijven en het lijkt me ook niet wel mogelijk, dat goed materieel hier in Indië gemaakt zou kunnen worden. Niet voor niets houden fabrieken als die te Verona hun fabrikaat geheim. Er behoort dan ook per bataljon een fonds beschik baar te worden gesteld tot aankoop van materieel in het bui tenland. Hieraan zou dan bovendien het voordeel verbonden zijn, dat we op de hoogte van den tijd zouden blijven en niet gedoemd waren, alvorens iets nieuws te zien ingevoerd, eerst een wel voor zien gouvernementsmagazijn van het oude te moeten opmaken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 348