1014 worden. Het floretschermen, dat nu vaak veel van geweer- schermen heeft, zou dat zeer ten goede komen. „Doigté est une qualité indispensable a tout bon tireur" zegt het Belgische voorschrift, men zou daarvan tegenover menig Indisch schermer kunnen maken: „Force musculaire est une qualité enz. Het gemis aan fijnheid in ons reglement kan ons overigens niet verwonderen, als we de inleiding van het deel Degen- schermen lezen. Daar wordt geen onderscheid gemaakt tus- schen het schermen met den degen (épée de combat), een zwaar wapen met driekantig lem en de floret, een licht wapen met dun buigzaam lem. Tegenwoordig zijn beide schermwijzen streng afgescheiden. Ook het sabelvoorschrift is uit den tijd. Het is bestemd voor het onderwijs in het schermen met de zware sabels, waar mede onze gymnastiekzalen nog vol hangen. Het zou tallooze aanvullingen betmeven om het geschikt te maken voor het onderwijs in het schermen met den sportsabel. We missen bijvoorbeeld de steken en afweringen daartegen, de kringwe- ri.ngen enz. Doch ook hier zouden we, door het nieuwe Holland- sche voorschrift, waarin een en ander wel is opgenomen, over te nemen, een zeer slechten ruil doen. Het Hollandsche voorschrift is eene inventie uit den tijd, toen er in Holland nog geen goed geschoolde schermers waren. Het huldigt dan ook beginselen, die nooit door een goed schermer zijn toegepast. Zoo vinden we in de 2e Afdeeling bij de beschrijving van den langen houw „Bij het omhalen van den sabel moet het volgende in acht wor den genomen 3°. de punt van de sabel, die de boog of kring beschrijft moet men rechtuit ziende steeds kunnen volgen". De arm mag daarbij dus slechts weinig gebogen worden. Overdreven angst, den arm bij het omhalen van de sabel te veel bloot te geven is waarschijnlijk de aanleiding tot het maken van die bepaling geweest. Zij stempelt de holland sche schermwijze tot eene zeer speciale methode, die geheel afwijkt van de tegenwoordig algemeen als eenige goede erkende Italiaansche methode. (Deze wordt gevolgd in Duitschland, Frank rijk, België en Italië). Sestini schrijft voor: „Der Sabel musz unter Mitwirkung samtlicher Armgelenke gehandhabt werden". Bij het beschrijven van de bogen wordt de sabel dicht langs

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 350