1016 Belgische voorschrift, doch veeleer met „Attaque sur prépara- tion". Ook de verklaring van Fransche uitdrukkingen in de Schermsport Juli 1909 redt ons niet uit die verwarring). Hebben we eenmaal goed materieel en eene aan alle eischen voldoende handleiding, dan is de ontwikkeling van de scherm kunst slechts een kwestie van tijd. Goede onderwijzers kunnen in Nederland gevormd worden. Men detacheere daartoe een zes tal jonge onderofficieren, die tijdens eene detacheering aan de normaal schietschool in den Haag blijk hebben gegeven van zeer veel aanleg voor schermen, in Utrecht, den Haag of Amster dam, ten einde hen gedurende 2 jaar les te doen nemen aan de daar gevestigde schermscholen. De op deze wijze gevorm de onderwijzers verdeele men over de groote garnizoenen op Java. Ook in Indië zal dan binnen kort voor de schermkunst een nieuw tijdperk aanbreken. Ik wil nog slechts op één hinderpaal wijzen, die mijns in ziens de ontwikkeling van de schermkunst in den weg staat. Ingevolge Alg. Order 1909 no. 2 moet een onderofficier, om te inogen worden aangesteld tot onderluitenant, meester zijn op een of meer wapens. Deze oogenschijnlijk weinig belangrijke bepaling is van zeer nadeeligen invloed op de schermsport. Wat toch is het geval? Het legerbestuur wenscht 75 a 100 onderluitenants. Het is niet aan korporaals en sergeanten, examinatoren in het schermen, de aanstelling tot onderluitenant te beletten van daartoe overigens geschikte onderofficieren, door hen eenvoudig te laten zakken voor het meester- examen, als zij niet voldoen aan willekeurig hooge eischen, die examinatoren zouden willen stel len. Die examinatoren behooren te handelen in den geest van de alg. order, d. w. z. zij moeten den candidaat den titel mees ter toekennen indien hij „gedurende minstens vier maanden, zoo dikwijls de dienst dit toeliet den hoofdonderwijzer heeft ter zijde gestaan en daarbij heeft blijk gegeven enz", een en ander zooals net bepaald is in het scherm voorschrift en zooals die bepalingen werden uitgelegd in den tijd, toen bovenbedoelde alg. order werd uitgegeven, daarbij tevens rekening houdende met de mate van geoefendheid van de vaste onderwijzers bij de korpsen, die aan hooger eischen voldaan hebben, dan aan een

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 352