□ilitaire Telegraphie, 1. Inleiding. Een Hollandsch spreekwoord zegt: „Onbekend maakt onbe mind" en als dat spreekwoord ergens toepassing vindt, dan is dit zeker, wanneer de militaire telegraphie ter sprake wordt gebracht. De weinige bekendheid in het algemeen van dezen belangrij ken tak van dienst bij een leger te velde, heeft mij er toe gedrongen in het I. M. T. hierover het een en ander mede te dee- len; de reglementen en voorschriften geven in deze kwestie weinig licht. Het begrip snelheid is de leidende gedachte der tegenwoor dige samenleving. Overal zoekt men naar middelen om snel heid op te voeren. Dat het begrip snelheid in de moderne oorlogvoering een zeer belangrijk vraagpunt vormt, behoeft geen betoog. De woorden van Keizer "Wilhelm II „Wirstehen in Zeichen des Verkehrs", geven kort en krachtig een beschrij ving van onze samenleving. Snelheid beteekent in het leger tijdwinst. Om in een leger snelle verplaatsingen (want daar komt het ten slotte op neer) te doen uitvoeren, is een snelle overbrenging der bevelen van den algemeenen bevelhebber noodig, terwijl ingekomen berich ten dien bevelhebber zoo spoedig mogelijk moeten bereiken. De techniek kan ook hier weer aan de tactiek worden dienst baar gemaakt. De telegraphie, (in den ruimsten zin) een voort brengsel der techniek, kan groote diensten bewijzen bij het ver beteren van de correspondentie. Een eigenaardigheid der tele graphie is, dat het bericht, dat moet worden overgebracht, wordt omgezet in teekens, die op grooten afstand, op het zelfde oogenblik worden waargenomen en daar in den gewonen vorm worden teruggezet. Toen de telegraaf van Morse in het burgerlijk leven zich een I. 11. T. 1909.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 355