1020 plaats van belang had weten te veroveren, begon men van militaire zijde op dit belangrijk verkeersmiddel het oog te slaan en van af dien tijd ziet men in de verschillende legers een afzon derlijke afdeeling, zij het opk in primitieven vorm, belast met de bediening van dit verkeersmiddel. In verschillende oorlogen (1870, Amerikaansche Vrijheidsoorlog) bewezen zij reeds goede diensten. Tot ontwikkeling kwamen deze afdeelingen, toen men de Morse-toestellen en de daarbij behoorende geleidingen voor veldgebruik kon geschikt maken. Het samenstel van verbindingen en toestellen bij de telegra- phie noemt men het „net"; zulk een net komt eenigszins over een met het zenuwstelsel van een lichaam: het moet dienen zoowel voor waarneming als voor beweging. Voor het eerste doel, moet het zich zoover mogelijk naar de oppervlakte uitstrekken. Een goed ingericht net verschaft: 1. snelle overbrenging der berichten; 2. besparing van menschen en materieel, waar het afstanden van eenig belang betreft. Tevens kan het een gemakkelijk verkeersmiddel verschaffen, waar het gewoon verkeer is uitgesloten (bijv. een onder vuur genomen strook van een permanente stelling). Ontegenzeggelijk bezit de telegraaf ook nadeelen. Generaal Plantenga noemt: kwetsbaarheid en onbetrouwbaarheid. Kwetsbaar is de telegraaf zeer zeker, doch ook gemakkelijk herstelbaar, mits het personeel voor zijn taak is berekend. Voor vernieling door den vijand is niet zoo bijzonder te duchten (men ga maar eens zoeken in een onbekend terrein naar de dunne moderne kabels!) Onbetrouwbaarheid is een nadeel, dat door zorgvuldige oplei ding en goede reglementen, van te voren voor een groot deel kan worden opgeheven, bovendien hebben de gewone wijzen van berichten overbrengen eveneens hare nadeelen. II. Technische middelenwelke de militaire telegraaf ten dienste staan. Van de tegenwoordige technische middelen, welke aan het verkeerswezen ten dienste staan, komen voor militair gebruik alleen in aanmerking

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 356