1021 1. draadlooze. telegraaf; <- 2. electromagnetische telegraaf: 3. de telephoon 4. de optische telegraaf. 1. De draadlooze telegraphie is een der jongste voortbreng selen der techniek en heeft als verkeersmiddel reeds zijn sporen verdiend (de draadlooze telephonie is nog in zijn eerste ont wikkeling en blijft daarom buiten beschouwing). De draadlooze telegraaf bedient zich voor het overbrengen der teekens van de alles omvattende en doordringende aether en overbrugt daarmede enorme afstanden (station Nauën, 2700 K.M.) Hieraan is evenwel een nadeel verbonden; de tegenstander kan de teekens opvangen, geheimschrift dus vereischtdoor zelf te seinen kan de tegenstander ook storend werken, door zorgvuldig afstemmen kan men daaraan voor een groot deel ontkomen. Yoor militair gebruik zijn reeds handige en gemakkelijk ver- voerbare stationsinrichtingen vervaardigd; die, voor 100 K.M. draagwijdte, bestaan bijv. uit een voor- en een achterwagen met vier paarden bespannen. Draagbare stations (tot 40 K.M.) kunnen op 3 a 4 draagdieren Of een licht voertuigje worden vervoerd, bediening 5 a 6 man, in 15 minuten voor het gebruik op gesteld. Yoor het omhoogbrengen der iuchtdraden gebruikt men lichte, stalen masten, 15 M. hoog. De stations van 100 K.M. gebruiken een vliegerballon, of vlieger voor hetzelfde doel in den laatsten 'tijd ook masten van 30 M. hoogte. De bediening kan alleen plaats hebben door technisch zeer geoefend personeel. Het laatste voorbeeld van werkdadig gebruik is de verbinding Parijs Casablanca. De seinsnelheid der draadlooze telegraaf bedraagt per uur 400 woorden. 2 De. electromagnetische telegraaf. Hieronder wordt verstaan de telegraphie door middel van een electrische stroom, opgewekt door eene batterij, welke stroom in het ontvangende toestel door electromagnetische werking een schrijf- (of hoor-) toestel in beweging brengt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 357