1022 Van de vele systemen en toestellen komt voor militair gebruik alleen de Morse in aanmerkingeenvoudig en stevig. Het seinen geschiedt met de hand, de teekens vormen hetzg. Morse-alphabet, dat gemakkelijk is aan te leeren. De seinsnelheid bedraagt 500 a 600 woorden per uur, bij goed geoefend per soneel, degelijke reglementen en doelmatige organisatie. Een strijdvraag is nog altijd: schrijftoestel of kloptoestel (sounder)? Beiden hebben voor-en nadeelen, doch m. i. hebben de sounders de meeste nadeelen: ze vergen zeer veel van den telegrafist, wanneer in de nabijheid rumoer heerscht, wat te velde nog al eens zal voorkomen, de toestellen zijn echter eenvoudiger en goedkooper dan schrijftoestellen. Bij de schrijftoestellen gaat het opnemen veel rustiger, het telegram staat op den papier band neergeschreven en kan altijd later, bij verschillen, nog nagezien en gecontroleerd worden. Het meevoeren van band papier en inkt is een bezwaar, dat zich in de practijk echter weinig doet gelden. De electromagnetische telegraphie eischt geleidingen met be trekkelijk weinig weerstand en goede isolatie, daardoor wor den die geleidingen zwaar en dit is een zeer voornaam punt, waar het gaat om de snelheid van werken. (Hierover later). 3. De telephonie. De telephoon is tegenwoordig een bij iedereen bekend toestel, dank zij de verbeteringen, die het in den loop der jaren heeft ondergaan. De bediening is zeer eenvoudig en kan na weinig oefening door een ieder plaats hebben. Tot voor korten tijd werd het oproepsignaal door een schei- inrichting gegeven, welke spoedig ontregeld was en welker stroom aan de geleiding veel hooger eischen stelde dan de spreekstroom. De toepassing der brominrichtingen bracht hierin een groote verbetering. Deze brominrichtingen bestaan uit een door den electrischen stroom bewogen inrichting, welke in den telephoon een gillend of brommend geluid opwekken, dat het schei- signaal vervangt en niet zoo spoedig aan hapering onderhevig is. De voor het „brommen" benoodigde stroom komt overeen met die voor het spreken en daarom kan men volstaan met lichtere, minder geïsoleerde en dus ook goedkoopere geleidingen;

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 358