- 711 Zeer spoedig na ontvangst van de eerste berichten over den opstand werd uit Duitschland een detachement gezonden als eerste hulp, waarvoor werd aangewezen een marine bataljon van 4; 600 man met 8 machine-kanonnen. 21 Januari vertrok dit bataljon uit Hamburg, 80 Januari en 2 Februari gevolgd door een uit vrijwilligers samengesteld korps ter sterkte van 22 of ficieren, 516 man, zes veldstukken, vier 5,7 c.M. snelvuurkanon nen, een machinekanon van 3,7 c.M. en zes machinegeweren. Voor dit tweede detachement werden paarden in Argentinië aangekocht. Men zou hier wellicht de opmerking kunnen maken, dat de uitzending der marine-troepen, nu deze dadelijk gevolgd werd door vrijwilligers, welke in Z. W. Afrika bereden gemaakt zouden worden, wel achterwege had kunnen blijven, daar in die kolonie bij het optreden in kleine verbanden x) alleen van bereden troepen goede diensten verwacht konden worden en er voor de bezetting der posten reeds voldoende onberedenen aanwezig waren. Men verlieze echter niet uit het oog, dat het uit allerlei elementen samengestelde vrijwilligers-k'orps in Z. W. Afrika vrij ongeoefend en ongeorganiseerd aankwam, zoodat de onmiddellijke uitzending van een geheel georganiseerde afdeeling, al was die voor den strijd in de koloniën ook niet volmaakt geschikt, onder den indruk der eerste alarmeerende berichten zeer begrijpelijk en verdedig baar is. Het zou daarentegen wel beter zijn geweest, het vrijwilliger- korps georganiseerd en bereden uit te zenden, hoewel daarmede allicht een twee of drietal weken verloren zou zijn gegaan. Bereden infanterie ware het aangewezen wapen geweest, maar die was in Duitschland niet voorhanden, moest dus middels vrijwilligers geïmproviseerd worden. Dat tot aankoop van paar den in Argentinië en niet in de zoo nabij gelegen Kaapkolonie werd besloten, is te verklaren uit de overweging dat de Duitschers niet geheel ten onrechte meenden van de Engelsche Koloniale autoriteiten niet veel hulp te kunnen verwachten 2). 1) In grooter verbanden werd de verpleging weer zoo moeilijk, dat dan veel van het voordeel verloren ging. 2) Lat- r is hiertoe toch, zooals we zien zullen, overgegaan

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 35