1024 Met de vlaggen seint men de teekens van het Morse alphabet als lange en korte slagen. Andere alphabets (zooals bijv. dat van Yrede) komen niet meer in beschouwing, aangezien zij veel ingewikkelder zijn Voorzien van vlaggen van 0.90 M. vierkant en aan stokken van 1,35 M. lengte kan men seinen wisselen tot hoogstens 7 K. M., liefst niet meer dan 5 K. M. als men Morse-teekens seint. Seint men semaphore (d. w. z. standen der armen, met in elke hand een vlag) dan is 3 K. M. de grens. Het seinen volgens dit laatste stelsel gaat echter vlugger. Cm groote afstanden te bereiken, zou men grootere vlaggen moeten bezitten, doch dit is ondoenlijk met het oog op de lichaams krachten der seiners. De klenr der vlaggen is in Engeland wit met blauwe streep of blauw, beide in grootten van 0.60 X 0.60 M. en 0.90 X 0.90 M. Zij voldeden in Nederland eveneens goed. Voor de onzichtbaarheid van de zijde des vijands is het soms noodig gebruik te maken van overdraagposten. De heliograaf is een seinmiddel, dat vooral aan Engeland bij de veldtochten in Z.-Afrika zeer veel nut beeft bewezen. Licht bron is de zon, door spiegels wordt het licht in de vereischte richting teruggekaatst. Een nadeel is echter, dat de lucht zeer helder zij, daartegenover staat, dat men groote afstanden kan bereiken, terwijl de toestellen uiterst eenvoudig zijn. De seinlampen zijn lantaarns, die door een samenstel van lenzen en spiegels een geconcentreerden lichtbundel in een bepaalde richting uitzenden, welke lichtbundel door een sluiter kan verduisterd worden. Men seint het Morse alphabet, evenals met de heliograaf, door middel van korte en lange lichtschitteringen. De lichtbron moet klein en intensief zijn. In Holland gebruikt men petroleum of acetyleengas voor de lichtbron. De sein lampen aldaar, zijn kleine, handige toestellen, die gemakkelijk door eén man kunnen worden medegenomen. (Een Mangin toe stel, zooals in Indië in gebruik weegt 60 K. G. De boven omschreven optische seinmiddelen zijn zeer ge makkelijk verplaatsbaar, behalve de Mangin, en kunnen zonder (1) Bij onze marine heb ik wel eens een andere meening hooren uitspreken. Red

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 360