1026 tot verbinding der kwartieren van grootere troependeelen aan hoogere en onderling. In geen geval ga men met deze brigades verder naar voren dan tot aan de kwartieren der regimenten (ge rekend in divisieverband), alles wat daarvóór ligt kan telephonisch worden verbonden. Met deze telephonische verbindingen moet men ook weer niet te ver naar voren gaan, wil men geen gevaar loopen veel materieel te verliezen bij een onverhoopt teruggeslagen worden. Men strekke de verbindingen uit in normale gevallen bij rustende troepen tot aan de voorpostendetachementen, in het gevecht tot aan de derde gevechtslinie. Op grond van deze overwegingen kan men in een bepaald geval bepalen uit hoe veel brigades en met welk en welke hoeveelheid materieel de afdeeling moet worden uitgerust. Het personeel wordt bepaald door het materieel (en niet omgekeerd). ad 2. Aangezien een telegraafafdeeling tamelijk veel materieel medeneemt, is de vraag van het transport daarvan een zeer gewichtige, daarvan hangt de bewegelijkheid af. Bij het kiezen der transportmiddelen moet men in de eerste plaats rekening houden met het terrein. Heeft men te doen met vlakke terreinen, dan zal veelal ge bruik gemaakt kunnen worden van voertuigen, doch aangezien deze de bewegelijkheid belemmeren, zal men ze alleen met vrucht kunnen toepassen achterwaarts, dus bij telegraafbrigades e. d. Vertoont echter de bodem hellingen van eenig belang, dan zul len draagdieren moeten worden ingedeeld, doch het groote aantal dat dan noodig is, is oorzaak dat men er slechts noode toe overgaat. Het materieel, bestemd voor de verbindingen der meest voor waarts gelegen troepen, worde vervoerd bij den man zelf (in Holland) op rijwielen of hoogstens in lichte voertuigen van het type SportkcirretjeDank zij het moderne lichte materieel, bestaat tegen dergelijk vervoer geen bezwaar. V. Gebruik der telegraaf afdeeling en en icijze van werken. De telegraafafdeelingen staan in het algemeen onder bevel van een officier, welke direct is gesteld onder den commandant der troepenmacht aan welke de afdeeling is toegevoegd (d. t. chef v. d. staf) op dezelfde wijze als zulks plaats heeft met de com mandanten van pioniertroepen, pontonafdeelingen enz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 362