1027 In overleg met den chef van den staf ontwerpt de comdt. de verbindingen in elk bijzonder geval en houdt daarbij rekening met tactische en technische eischen. De tactische eischen zijn in 't algemeen: verbinding tusschen troepencomdt. en de naast hoogere commando's en met de neventroepen. Als technische eisch staat bovenaan, dat een bericht dooi de telegraaf (telephoon) vlugger moet overgebracht kunnen worden dan met het vlugste vervoermiddel, dat in het onderhavige geval toepassing zou vinden. Verder bepaalt de comdt. der tel. afd. in hoeverre de rijkstelegraaf kan medewerken en hoe gebruik is te maken van bestaande telegraaflijnen, waartoe hij voorzien moet zijn van de noodige telegraaf kaarten. Een zuiver technische eisch is de noodzakelijkheid, dat niet meer dan drie toestellen in eene geleiding mogen worden ge schakeld. Deze eisch is hier genoemd, aangezien velen van meening zijn, dat het aantal toestellen in een draad te schakelen, tamelijk willekeurig kan zijn, doch de ervaring leert, dat drie maximum is, anders treden dikwijls groote vertragingen in. De tijd, benoodigd voor het inrichten van het net, is voor het grootste deel afhankelijk van de snelheid waarmede de kabels kunnen worden uitgelegd. Deze snelheid is per uur hoogstens 3 K.M. over gewone wegen, welke in bewoonde plaatsen daalt tot 1 K.M. (dit voor telegraafbrigades c.a.), bij lichtere kabel soorten kan de snelheid opgevoerd worden tot 4 K.M. per uur, doch slechts over zeer korten tijd. VI. Telegraafdienst in permanente stellingen. De inrichtingen van de telegraafnetten in permanente verde digingsstellingen komt technisch geheel overeen met die der rijks telegraaf. Het net kan in vredestijd geheel gereed worden gemaakt, zoodat bij mobilisatie slechts de toestellen behoeven te worden ingeschakeld om de gemeenschap tot stand te brengen. Wat de gemeenschap betreft, men kan twee netten onder scheiden. Ie. dat van de algemeene leiding en bevelvoering; 2e. dat ten behoeve van de waarneming en vuurleiding der artillerie (zie Wetensch. Jaarber. '07/08 bldz. 277 onderaan).

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 363