1028 Het net ad 1 omvat de verbindingen tusschen hoofdkwartier, sectorkwartieren en verdedigingswerken, dat ad 2 die van de batterijen en peilposten met de standplaatsen der artilleriecom mandanten (vallen gewoonlijk samen met groeps- of sectorkwar tieren). Tot dit net rekent men in den regel ook de verbindingen van veldhospitalen, munitiebërgplaatsen enz. met de hoofdkwar tieren. De verbindingen dienen zoodanig te worden aangelegd, dat elke standplaats van een comdt. of elk werk in directe verbinding is met de standplaats van de naasthoogere comdt. en met de nevenstandplaatsen en nevenwerken (zie fig 1) voor wat be treft het net ad. 1. De peilposten enz. dienen direct te zijn verbonden met de standplaatsen der artilleriecommandanten (dus geen centraal- toestellen). Verder moet in elke groep of sector het net een zelfstandig geheel uitmaken. De bediening van het net ad. 1 geschiedt door telegraafper soneel, aangezien de gemeenschap hier telegraphisch behoort te worden gevoerd (zie later); die van het net ad. 2 door personeel der artillerie op de peilposten en batterijen; die op decentrale punten door geniepersoneel, teneinde het artüleriepersoneel niet aan zijn taak te onttrekken Aan het hoofd van den telegraafdienst in elke linie of stelling staat een officier als chef der telegraphie, die aan den algemeen bevelhebber is toegevoegd, terwijl hij in elke sector of groep over een chef beschikt, zoodat er ook een telegraphische bevelvoe ring aanwezig is, welke voor een geregelde uitoefening van den dienst noodzakelijk is. Men kan officieren van andere wapens bezwaarlijk met het toezicht belasten, eensdeels omdat zij reeds genoeg te doen hebben, anderdeels omdat hun technische kennis tekort schiet, vooral bij storing! "Wat betreft de technische inrichting van het net, men stelle voorop, dat bij mobilisatie zoo weinig mogelijk behoort te worden verricht, om de gemeenschap gereed te hebben. Bij 1) Het wil ons practischer voorkomen den geheekn artillerie dienst door artillerie per soneel te doen waarnemen, dua niet bij de artilleriecommandanten genisten als telefonist of telegrafist. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 364