1029 het in staat van verdediging brengen van de stelling zullen onvermijdelijk vele transporten plaats hebben, deze zijn door middel van de electrische gemeenschap veel beter te regelen, dan zonder die. Hiertoe wordt vereiscbt: het steeds in orde zijn van het net (degelijke aanleg en zorgvuldig onderhoud) en het ter plaatse opleggen van het materieel op elke plaats, waar een toestel zal moeten worden ingeschakeld (op dit laatste kan niet genoeg de nadruk worden gelegd). De gemeenschap worde telegraphisch onderhouden, daarnaast worde de telephoon gebruikt; telegrafisch, omdat dit verkeers middel veel zekerder is dan de telephoon, terwijl de telegrafist gedurende hevig rumoer (wat in een verdedigingswerk nog al eens voorkomt), rustig zijn bericht kan aflezen. De telephoon is in hoofdzaak bestemd voor het voeren van gesprekken door de chefs ter plaatse zelf. De geleidingen kunnen zijn hangende lijnen, doch waar die aan vuur zijn blootgesteld is het noodzakelijk ze te vervangen door ingegraven kabels (Wetensch. Jaarb. blz. 277 onderaan). In het net voor vuurleiding en waarneming wordt de tele phoon gebruikt. Het personeel, dat reeds in vredestijd moet zijn aangewezen, moet zorgvuldig worden opgeleid en plaatselijk bekend zijn. Hiertoe is oefening op de netten zelf noodig; dit gaat misschien ten koste van eenige geheimhouding, doch het levert een zeer groot voordeel op. (In Holland hebben elk jaar oefeningen op groote schaal plaats op dit gebied; gezien den huidigen stand der luchtscheepvaart, moet men tegenwoordig met de ge heimhouding niet zoo zwaartillend zijn). VII. Bijdrage tot verbetering van het seinwezen in het Ned.- Indische Leger. 1. Telegraaf af deeling. Volgens bldz 75, 76 en 77 van het boekwerk „Oorlogsorga- nisatiën" beschikt het Indische Leger in tijd van oorlog over een telegraafafdeeling. Hoe echter deze afdeeling optreedt, is niet geheel duidelijkin tabel IX, bldz. 75 sub IV, wordt gesproken over de spoorweg- en telegraafcompagnie, op bldz. 76 sub Y en VI over de spoorwegafdeeling en de telegraafaf-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 365