1031 Nog een veel lastiger vraag is die van de lijnleggersook al burgerpersoneel. De taak van l:et lijnpersoneel is zeker niet minder belangrijk dan die der telegraphisten. Als men nu weet, dat dit lijnpersoneel zelfs in Europa niet uit den bur gerstand is te verkrijgen en zij bij de genietroepen in Neder land geheel afzonderlijk worden opgeleid uit vrijwilligers en 8-maanders, dan doet zich toch direct de vraag voor: Waar denkt men zich dat personeel te verkrijgen? Men kan toch niet be doelen het inlandsche personeel, dat hier en daar wel eens zit te „liefhebberen'' aan telefoonlijnen? Als men het materieel nagaat, valt het direct op hoe weinig telephoonmaterieel aanwezig is bij de afdeeling. Het behoeft geen betoog dat juist dit materieel in Indiê op zijn plaats is. Verder maakt de indeeling van verschillende kabelsoorten bij ééne brigade het den commandant niet gemakkelijk. De veld- telegraafbrigade bezit 2 soorten, de voorpostentelegraafbrigade 3 en de telephoonbrigade eveneens 2 soorten kabel. Door de indeeling van 3 soorten kabel bij de voorposten telegraafbrigade is het „amphibieachtig" voorkomen dezer brigade nog verhoogd. Het is geen vleesch en ook geen visch. M. i. kunnen de voorpostenbrigades veilig vervallen en vervangen worden door telephoonbrigades van andere samenstelling dan de bestaande. Bovendien is bij de voorpostenbrigade een der drie soorten kabel,, n.l. de blanke draad, nog onbruikbaar ook. Het veldleger bestaat in tijd van oorlog uit 4 brigades, elk van 4 bataljons, dus ongeveer overeenkomende met 4 regimenten infanterie (behalve de andere wapens\ In de eerste plaats moet het hoofdkwartier van dit leger worden aangesloten aan het rijkstelegraafnet en hiervoor gebruikt men telegraaf brigades. De hoeveelheid benoodigde kabel is lastig te bepalen, deze- hangt af van de aanwezigheid van rijkstelegraafkantoren in de landstreek waarin wordt geageerd, doch in den regel kan met 20 K.M. kabel, 3 telegraaf- en 3 telephoontoestellen worden volstaan (geen sounders). De stafkwartieren der brigades moeten op hun beurt weder verbonden worden met het hoofdkwartier en hiervoor zou men het best telephoonbrigades van een zwaardere samenstelling dan

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 367