712 Aan de uitgezonden versterkingen werd, zooals we zagen, ook eene talrijke artillerie toegevoegd. In de eerste plaats valt daarbij op, dat allerlei soorten en allerlei kalibers daarvoor werden aangewezen, wat voor de munitie- aanvulling groote moeilijkheden moest scheppen. In de tweede plaats mag echter gevraagd worden, of het wel goed gezien was, zooveel artillerie naar het oorlogstooneel te zenden. De inboor lingen hadden, zooals reeds vroeger werd opgemerkt, eene bij- geloovige vrees voor dat wapen, maar daarmee hield de waarde der artillerie in Z. W. Afrika ook vrijwel op. Het terrein leende er zich al heel slecht voor; het dichte doornbosch, waarmee een goed deel van het land overdekt was, gaf geen gelegenheid, het geschut tot zijn recht te doen komen en zoodra de vijand de geringe materieele uitwerking van het geschut zou bespeuren, zou het ook met zijn ontzag daarvoor gedaan zijn. Uitsluitend in de hoop op moreele invloeden mocht geen in deeling van artillerie, die in een kolonialen oorlog dikwijls zooveel last en zorg aan een colonne veroorzaakt, plaats hebben, mate rieele uitwerking was er niet veel van te verwachten en herhaal delijk zien we dan ook in het verloop der campagne dat het geschut in 't gevecht blijft zwijgen (b. v. bij Otjomosu, 24 Mei) of, wanneer het in werking werd gebracht, weinig of geen resultaat bereikte (b. v. bij Otjihinamaparero, 25 Februari). Daar komt nog bij dat het zware Europeesche veldgeschut voor eeu bewegingsoorlog in de koloniën al heel slecht geschikt is en een ongunstigen invloed op de marschsnelheid der uit beredenen samengestelde colonnes moest uitoefenen. De toedeeling van machine-geweren daarentegen moet zeer worden toegejuicht, daar deze eene belangrijke verhooging dei- vuurkracht aan de infanterie waarborgen, gemakkelijk vervoer baar zijn en ook in bedekt terrein minstens even bruikbaar als infanterie blijven. Na de eerste detachementen werden nog herhaaldelijk ver sterkingen uit Duitschland afgezonden, die met vrij groote tusschenruimten in de kolonie aankwamen. Het had meer aanbeveling verdiend, die tusschenruimten kleiner te maken, zoodat in korter tijd een flinke macht in Z. W. Afrika aanwe zig ware geweest. Valt de handelwijze der Duitsche regeering

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 36