1050 De palissadeering had twee ingangen, een ervan was gesloten, de andere, aan de rivierzijde, voor de trap van de woning was nog open, een post of schildwacht scheen nog niet uitgezet te zijn men gevoelde zich daar dus wel zeer veilig. Fluisterend werden de laatste aanwijzingen gegeven, geruisch- loos kropen de soldaten de poort binnen en bleven geknield met getrokken klewang en de karabijn vaardig op een gelid met eenige passen tusschenruimte voor de trap wachten; nog steeds bleef 't rumoerig daar binnen, mannen en vrouwen sche nen aan geen gevaar te denken, 't leek, alsof daarbinnen op vrij heftige wijze beraadslaagd we d't geschrei van kinderen en de schelle stemmen van vrouwen klonken boven alles uit. De commandant beraadslaagde even met den tolk, deze was genegen naar binnen te gaan en de bewoners te sommeeren ongewapend naar buiten te komen en hen mede te deelen dat verzet nutteloos zou zijn: „wel 50 soldaten van de compag nie, dezelfde die den pretendent sultan ook wel hadden weten te vinden, lagen om 't huis, gereed op éen wenk de woning met hunne kogels te doorboren, slechts volkomen onderworpen heid en gehoorzaamheid aan de te geven bevelen konden hen nog redden Nadat de gids naar binnen gegaan was werd het doodstil daarbinnen, geen geluid werd meer vernomen zelfs de kinde ren schenen onder den indruk te zijn. Op een waarschuwing van den commandant komt het hoofd Kole-Manang met zijn 4 zonen ongewapend naar buiten; als zij gebonden zijn wordt den anderen manlijke bewoners bevo len naar beneden te komen en als 't 11 uur geworden is, zijn 4 achterladers en 16 voorlaadgeweren met munitie inge leverd, is de geroofde vrouw met haar kind aan de familieleden teruggegeven en komt zelfs 't hoofd van den, één dag te voren gesnelden Dajak van ladang Dalamei, te voorschijn; gewikkeld in boombladeren hing het in een schouw te rooken Om 5 uur 's morgens van den volgenden dag arriveerden de beide op Dalamei achtergelaten groepen. De geheele dag werd doorgebracht met ondervragingen en verhooren, wat tot resul taat had, dat de commandant 's avonds alle namen van de deelnemers aan de groote sneltocht in kampong Betalei en

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 386