bosse schetsen uit een leuen te uelde, Inleiding. Indachtig aan deze woorden, die zoo'n diepen grond van waarheid bevatten, heeft steller dezes zich aan het werk gezet om met het geven van voorbeelden, wenken en raadgevingen vooral den jongen officier van nut te kunnen zijn. Voorbeelden uit het werkelijke leven te velde, zooals hij dat in zijne jonge jaren vol illusie's heeft mogen medemaken in zijn stom fanatisme hoort hij de koudbloedigen al zeggen kleine raadgevingen, die hij vermeent te mogen geven, omdat zij den onervaren man op het oorlogspad, al is het ook nog zoo weinig, wel eens van nut zullen kunnen zijn wenken die naar hij hoopt, al is het in nog zoo'n geringe mate, eens zullen te pas komen wan neer er sprake is van de opleiding van den jongen officier. Zijn doel is reeds bereikt wanneer slechts één dezer jonge man nen, in moeilijke omstandigheden verkeerende, door één enkele zij ner voorbeelden voorgelicht, zich zijne ondervinding onder zulke omstandigheden weet ten nutte te maken. Hoevele jonge pa trouille commandanten hebben er niet in den oorlog tegen den Inlandschen vijand hun leven verloren door slechts een heel klein te kort in hunne ondervinding, in hunne voorlichting? Hoevele malen werd niet eene patrouille aan vernietiging prijs gegeven door een te goed vertrouwen, door een niet weten van haren commandant? Men denke slechts aan de patrouille „de Kok" in het Keureutoë'sche, waar, door een te goed vertrouwen van dien jongen officier een dertigtal menschenlevens verloren gingen Nog onervaren, vertrouwende op de goede gezindheid van de bevolking in die strekeD, wachtte hij, nog wel op eene Keudé (pasar) eenige uren op de komst van prauwen, die hij voor zijne patrouille had gerequireerd en vermoedde niet, dat dat „Un homme ayerti en vaut deux."

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 38