1054 tiger wapen dadelijk tegen de vijandelijke Infanterie moet in het krijt treden. In 1870 waren de Franschen door hunne min derheid van den aanvang af op de verdediging aangewezen, maar zelfs dit in aanmerking genomen, was het bedenkelijk dat de Infanterie door de ministerieele aanschrijvingen van 1867 en 1868 algemeen de opdracht kreeg eerst na een vuur overwicht tot den aanval over te gaan. Wat het gevolg hiervan was, is bekend; van initiatief was op deze wijze geen sprake. En zou ook niet het geval denkbaar zijn, dat zoowel artillerie als Infanterie minderwaardig zijn? Eerst de oorlog brengt hier omtrent volle zekerheiddaarvóór gelooft iedere staat dat zijn wapens het vuuroverwicht zullen hebben. Moet nu een flink leger, omdat zijn bewapening ten achter staat bij die van den tegenstander, van aanval en initiatief afstand doen alleen om dat het verkrijgen van vuuroverwicht onmogelijk is? In geen geval, doch het zal zich aan dien toestand moeten aanpassen en door een juist gebruik van het terrein den vuurstrijd op groote afstanden vermijden. Gaat dit niet, dan moet het van den nacht trachten te ver krijgen wat de dag het niet biedt, of een anderen weg kiezen. Sinds 1870 worden alle legers geoefend in een zorgvuldige ge bruikmaking van het terrein en in het doelmatig kiezen der formaties. De zichtbare doelen zijn verdwenen en dus moet nu ook een beter bewapende aanvaller andere middelen kiezen dan vroeger door hem gebezigd werden. Het gaat hier bij den aanvaller als den dokter, die in ieder bijzonder geval zijn diagnose moet stellen, daar hij eerst hierna een werkzaam geneesmiddel kan kie zen. Hij kan onmogelijk met één recept alle zieken genezen. Het resultaat van het vuur is slechts voor den uitslag van de passieve verdediging beslissend; voor haar is het vuur alles. Voor den aanvaller is het slechts één der vele middelen die door hem gebezigd kunnen worden om het beoogde doel te bereiken, n. 1. om voorwaarts te kunnen gaanhet blijft echter altijd een middel dat hij zoo mogelijk slechts spaarzaam zal gebruiken. Terwijl toch de verdediger den vuurstrijd zoekt en voorbereidt, moet ook aan cliens zijde het voordeel van den vuur strijd zijn. Het voordeel van den aanvaller ligt geheel op het

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 390