1055 gebied der beweging en het zou zeer de vraag zijn of een aanval gelukken zou wanneer men de beweging, waarmede de aanval staat of valt, afhankelijk zou willen maken van het verkrijgen van een vuuroverwicht. Slechts zelden hadden de Japanners bij hunne aanvallen een vuuroverwicht; niettegenstaande zijne geringere vuursterkte baande zich de aanvaller zijn weg. Het vuurgevecht vermeed hij zooveel mogelijk en viel bij nevelachtig weder dan wel in het duister en in bedekt terrein aanzorgde verder voor goede aanvoering, juiste benutting van het terrein en oordeelkundige keuze van de formatie waarin de troepen oprukten; eindelijk moet het moreele overwicht niet vergeten worden. De ondervindingen in den Russ.- Jap. oorlog heeft tot resultaat gehad dat de reglementen van verschillende staten de voorwaarde: „vuuroverwicht vóór het voorwaarts gaan", hebben laten ver vallen. Ofschoon het D. eserc. regl, wel niet zoo ver gaat, zegt het toch dat, hoewel gestreefd moet worden naar het artilleris- tisch vuuroverwicht, het doorvoeren van den Infanterie aanval hiervan niet afhankelijk gemaakt mag worden; en verderop: „Eisch (voor de mogelijkheid van voorwaarts te komen) is meestal het verkrijgen van een tijdelijk vuuroverwicht, dat zich door vermindenng van het vijandelijke vuur of door het te hoog gaan der schoten doet merkbaar zijn". "Wanneer men echter in aanmerking neemt, dat het D. regl. hier slechts den strijd van Inf. tegen Inf. op het oog heeft bij dag op vlak, geen dekking biedend terrein, waarbij van een voorwaarts gaan onder gebruikmaking van de terreinvoordeelen geen sprake is, dan is het duidelijk, dat deze eisch gevaren met zich brengt en gemakkelijk kan worden misverstaan. Ons R. I. houdt zich nog krampachtig vast aan vuuroverwicht punten 452, 453 blijkbaar onverschillig of de aanval over open dan wel dekking biedend terrein plaats heeft. Zelfs in onbedekt terrein biedt de strijd nog tal van wisselende toestanden die het vuren van den verdediger bemoeilijken, zij het dat de aanvallende Artillerie de vijandelijke schutters stelsel matig in rook hult en daardoor het voorwaarts gaan harer eigen Infanterie achter een sluier verbergt, zij het dat door mist als anderszins het uitzicht vermindert. "Van zulke oogenblikken

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 391