- 1057 Na moeten wij echter nog een stap verder doen en vaststellen, dat juist het intreden van groote verliezen een tot den aanval geleiden troep moet noodzaken naar voren uit de gevaarlijke vuurzöne te komen, een geval, dat zich steeds voordoet wanneer Infanterie door vijandelijke artillerie beschoten wordt. Hier is het voorwaarts gaan noodig omdat het vuuroverioicht niet te krijgen is. In dichte tirailleurliniën kan men natuurlijk voorwaarts gaan na dat vuuroverwicht verkregen is. Daar echter, zooals de ondervin ding leert, aan deze voorwaarde in den regel niet voldaan wordt, moet de aanvaller zich tot dunne buigzame liniën bepalen en de handigheid hebben in de nabijheid van den verdediger te komen zonder hem loonende doelen te bieden. Hierin ligt de quintessence van alle opleiding tot clen aanval. Ik herhaal: „Het middel voor den aanval is een juiste beweging gesteund door vuurmet gebruikmaking van liet terreinrookbelich ting enz." Bij een aangeleunden frontalen aanval moet men dus steeds het volgende in het oog houden. Ie. Het richtsnoer voor de handelingen van den aanvaller is het gemakkelijkst te volgen, wanneer men de zaken beschouwt van het standpunt van den verdediger. Men mag niets doen wat de verdediger zou wenschen, maar alles, wat deze vreest dat gebeuren zal. He verdediger zoekt het vuur en vreest de beweging 2e. De aanvaller, wien het gelukt zonder vuurstrijd den ver dediger te naderen, heeft het hoogst mogelijke gepresteerd. 3e. Slechts bij een veel betere bewapening mag de aanvaller rekenen op vuuroverwicht, dat anders bij gelijke verhoudingen aan de zijde van den verdediger zou blijven. Naar de onder vinding leert, lijdt de aanvaller de grootste vorliezen. 4e. Het vuur is voor de passieve verdediging alles, voor den aanvaller is het slechts een middel om tot het doel, n.l. de bewe ging, te geraken. Door doelmatige formatie en juiste benutting van het terrein, de verlichting, zoomede het door bet artillerie vuur vóór de vijandelijke linie veroorzaakte rookgordijn enz., wint de aanvaller terrein en onttrekt zich aan den, door den verdediger gewenschten, vuurstrijd. Door de beweging worden het initiatief en de verrassing

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 393