1061 - rende het gevecht, van achteren af. De ondervinding leert dat het doelmatigst is, dat achter ieder deel der in voorste linie strijdende troepen, een speciaal voor dat doel bestemde reserve staat. De bataljons van een Inf. brigade moeten dus naast elkander opgesteld worden, ieder bataljon met zijn eigen reserves in 2e, c q. 3e linie. Hieruit volgt weer de verdeeling in sec toren (punten 383 en 384). Iedere verdediging die eenig resultaat beoogt, moet, zoo het oogenblik daartoe gunstig is, in een aanval overgaan. „Oorlog voeren beet aanvallen." Bij het kiezen van de opstellingsplaats der hoofdreserve moet dus steeds aan een rechttijdig taktisch offensief gedacht worden. Achter welk deel der stelling en op welken afstand de hoofd reserve moet opgesteld worden, hangt van omstandigheden af. Zooveel mogelijk gedekt tegen vuur, gepaard met de mogelijk heid van een tijdig oprukken, in het bijzonder naar het meest bedreigde deel der stelling, is het meest gewenscht. Een onder steuning zijwaarts is in den regel werkzamer dan van uit de diepte, daar hierbij 's vijands flank bedreigd wordt (punten 389-390—391). In het Duitsche Esc. Regl. voor de Inf. wordt er meer nadruk op gelegd dan in het onze, dat de hoofdreserve in de eerste plaats dient voor den tegenaanval. Punt 410 (D) zegt toch: „De hoofdreserve moet daar opgesteld worden, vanwaar zij met het oog op de waarschijnlijke vijandelijke aanvalsrichting en den toestand van het terrein, het beste tot den aanval geleid kan wordenDe in de diepte gelegerde hoofdreserve moet ruimte tot ontwikkeling hebben, hetzij tot het tegengaan van een vijandelijke omvatting, hetzij voor den tegenaanval." Om dus veel krachten voor de hoofdreserve te kunnen afzonderen, moet men met het aanwijzen van de afdeelingen bestemd voor het bezetten van het verdedigingsfront, onder practische ge bruikmaking van het terrein, spaarzaam te werk gaan. De sterkte van de bezetting moet verband houden met die van den aan valler, waarbij de verdediger- er voor moet zorgen dat het vuur- overwicht aan zijne zijde blijft. Dit kan, niettegenstaande veel krachten voor de hoofdreserve beschikbaar moeten blijven, om dat de verdediging der stelling niet in de eerste plaats eischt

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 397