Duilschland. 1080 De richtmiddelen nu van het Duitsche veldgeschut zijn niet meer op de hoogte van hun tijd; de indirecte richting geschiedt met uitgeschoven richtvlak en een richtbaak, waarbij niet alleen de kanonniers zich bloot moeten geven, maar ook door den zij 't geringen terugloop van het stuk na het le schot de richting voor het 2e en volgende schoten bij de thans gevolgde methode niet meer juist is, terwijl bovendien bij wind of zachten bodem de stand van de richtbaak niet verzekerd is. De S. verlangt daarom voor de Duitsche veld-artillerie den panorama kijker-opzet, die uitschuifbaar moet zijn, om het gebruik van een afzon derlijk verlengstuk (als bij de thans bestaande panorama-kijker opzetten) onnoodig te maken. Als verder middel om eene zuiverder richtting te krijgen wil S. onder het draaipunt van den sehaar-kijker (Hypoplast, Scherenfernrohr), waar mee de B. Ct. de uitwerking waarneemt, een verdeelden cirkelboog aanbrengen, gelijk aan die van het richtvlak of van den panorama-kijker- opzet. Ben wijzer zou dan bij het waarnemen van het springpunt dadelijk aangeven, hoeveel verdeelingen meer of minder bij de vuurmon den gegeven moeten worden om eene juist richting te verkrijgen. Als krachtigste middel om het aantal voltreffers tegen schildbatterijeu te vergrooten, verlangt S. de beschikking over een grooten munitie- voorraad in de eerste uren van het gevecht. Er zijn twee middelen om over meer munitie in het gevecht te beschikken, die S. beide wil toepassen: lo. vermeerdering van het aantal schoten in de batterij, wat hij wil bereiken door in eiken voorwagen van stuk of caisson 9 projectielen meer mee te voeren tegen het vervallen van één kanonnier die volgens hem wel gemist kan worden bij elk dier voertuigen. (Thans bij de Fransche veld-art. per stuk 312 schoten tegen 240 bij de Duitschers). 2o. het indeelen van automobielen wegens de grojte kosten voor- loopig slechts voor i, der te vervoeren munitie bij de artillerie-munitie colonnes, teneinde den opvoer naar het gevechtsveld belangrijk te kunnen versnellen. Ten slotte verlangt de S. betere dekking door de schilden, die nu wel tegen frontaal-vuur goede bescherming verleenen, maar de bedienings manschappen blootgesteld laten aan schuin van ter zijde of steil inval lend vuur. Hij wil daarom invoering van zijschilden (een bij het stuk, een bij den caisson-achterwagen, los mee te voeren) en het naar achter ombuisen van het boveuschild. K. S. Kleine automobielen inplaats nan moiorrijmielen uoor hei leger. Door het legerbestuur zullen binnenkort interessante proeven worden genomen, die doelen op eene vervanging der motorrijwielen door automo bielen. Voor dit doel is het legerbestuur van plan reeds in deze dagen kleine auto's aan te schaffen. De motorrijwielen hebben n.l. door de wijze van hunne constructie niet volkomen voldaan aan den inspannen- den dienst, die hun in het leger te beurt valt. Al vormden zij ook op den vlakken straatweg een zeer gemakkelijk vervoermiddel voor den

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 416