3apan. ]083 wondering baart, daar deze in elk geval den geoefenden schutter een fijner richten toestaat. De resultaten van het oefeningsschieten waren wel is waar zeer gunstig, maar bewezen toch geen besliste meerderwaardigheid van den nieuwen korrelvorm. Ook de ten slotte op de schietbanen van vijf leger korpsen gehouden proeven in het gevechtsschieten, waarbij in 134 seriën van elk 100 man a 10 schoten, dus totaal 134.000 schoten, die voor de helft in salvo-, voor de helft in individueelvuur op afstanden van 300 tot 2200 passen werden afgegeven, hebben geen overtuigend bewijs geleverd. Het oordeel van de schietschool is veel eerder de meening toegedaan, dat de universeelkorrel wel is waar in 't algemeen te volde bruikbaar is, maar dat, vergeleken bij de invloeden van de dieptespreiding bij het groepen- vuur, de vorm van de korrel een geheel ondergeschikte rol speelt en tegen over de talrijke andere oorzaken der dieptespreiding verscheidene te laag gerichte geweren, verschil in munitie, fouten der schutters, enz. daarbij ten volle achterstaat: dat derhalve geen voldoende reden aan wezig is om van de bovenstaande korrelvorm af te wijken Of de schietschool, zooals de aanhangers van de breede korrel beweren, de vraag meer van het standpunt van het gericht schieten, dan wel van het gevechtsschieten heefr. beproefd, is niet uit te maken. Merkwaardig echter is het feit, dat in Zwitserland, waar de schietoe feningen en de wapentechnische vraagstukken altijd met bizondere kennis werden behandeld, de op handen zijnde invoering van een nieuw geweer en een nieuwe patroon, gelijk aan de Duitsche S. munitie, aanleiding zal geven tot het aannemen van de universeelkorrel van den Ritmeester Kokotovic. De vraag, of door een zoo eenvoudig middel, als de voorge slagen verandering van de korrel, de geveclitswaarde van de Infanterie kan worden verhoogd, is in ieder geval gewichtig genoeg, om tot een zorgvuldig onderzoek en tot veelvuldige proeveo, zonder eenige voor ingenomenheid vóór of tegen de nieuwe uitvinding, aanleiding te geven. V. D. Door de Japansche troepen werd in den burgeroorlog van 1877/78 voor de eerste maal van luchtballons gebruik gemaakt. Daarna werden ze weder benut in den Russisch-Japanschen oorlog en niet zonder succes. Thans heeft men zich genoopt gevoeld eene vereeniging tot bevordering der luchtvaart te stichten, waarvan voornamelijk officieren van zee- en landmacht, maar ook professoren en andere heeren, die zich voor de luchtvaart interesseeren, lid zijn. Yoor proeven zal het terrein van het luchtschipperbataljon te Nakano (nabij Tokio) benut worden. Men over weegt den bouw van een bestuurbaar luchtschip. Kort geleden werd in Japan de eerste batterij rijdende artillerie op gericht. Zij zal in October of November a.s. ingedeeld worden bij het 18e regiment veldartillerie. T)e onlangs aan het bergkanon model 38 Meyi aangebrachte verbe- teringen kunnen als ten naastenbij volkomen beschouwd worden. Met aldus gewijzigde kanonnen werden in Mei door de schietschool gevechts schietoefeningen gehouden, waarbij bleek, dat de uitwerking der projec tielen de helft grooter was, dan die van de oorspronkelijke. De wijzi gingen worden thans aangebracht in het arsenaal te Osaka. 6 n at w R I. M. T. 1909. 70

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 419