1085 ik er bij voegen, dat het volstrekt geen uitzondering is, in bepaalde tij den van bet jaar, dat men sons maanden moet wachten voor men aan de beurt komt om in de rechten van gouvernementslijder te kunnen treden. Wordt het verlof verleend naar een plaats waar geen van gouvernementswege gesubsidieerd gezondheids-établissement is, dan ver keert hij vanzelf' in de hooger genoemde ongunstige omstandigheden. Neemt men nu aan, dat niemand voor zijn pleizier ziek wordt, en dat niet anders dan in geval van bepaalde noodzakelijkheid geneeskundige certificaten ter erlanging van verlof tot herstel van gezondheid worden afgegeven, dan maakt die noodzakelijkheid toch een integreerend deel uit van de geneeskundige behandeling voor den officier of wel voor zijn gezin of een deel daarvan, en zou het kostende van dat deel der be handeling dus door het gouvernement gediagen moeten worden, aange zien in het contract tusschen werkgever (het gouvernement) en werkne mer (de patient) zulks is bepaald: Vrije geneeskundige behandeling voor hem en zijn gezin. Dat hij, daar hij in een gezondheidsetablisse ment in volkomen pension is, dus thuis geen kosten voor voeding etc. heeft te maken, daartoe een billijk bedrag bijdraagt, is volkomen juist gezien, maar het moet hem verzekerd zijn, dat hij te allen tijde in die omstandigheid zal verkeeren wanneer een ziekteverlof voor hem of zijn gezin noodig is, zelfs al is de ziekte bet gevolg van eigen onvoorzich tigheid ot wil. Hierin zou verbetering zijn te brengen door de subsidie aan gezondheidsétablissementen te verhoogen. onder verplichting, alle gouvernementsdienaren tegen het door bet gouvernement te bepaleu tarief van f 1.50 per dag en per persoon te herbergen, zoomede, de leden van hun gezin, terwijl plaatsen waar geen gezoudheidsétablissement be staat of waar dit niet gesubsidieerd wordt, aan het hoofd van het gezin per dag en per persoon datzelfde bedrag van landswege zou behooren te worden vergoed. Men kan toch bijna overal voor f 3 per dag en pe>r persoon bij een verblijf van een maand of langer behoorlijk terecht, en zouden alle officieren dan in dezelfde omstandigheden verkeeren als een ziekteverlof noodig voor hun gezin was. En nu de kostelooze verstrekking van medicijnen; deze gaat goed zoolang als de patiënten medicijnen behoeven, die in de militaire apo theken voorhanden zijn. Vele, vooral de nieuwere, zijn er niet, of als ze er zijn van minderwaardige kwaliteit, en is voor de verstrekking daar van tegenwoordig zelfs een telegrafische aanvraag aan den chef van den geneeskundigen dienst noodig. Behalve dat men de medicijn dan niet kan aanwenden, wanneer zulks noodig is, doch moet wachten, staat men nog bloot aan de kans dat de aanvraag tot machtiging voor den aan koop geweigerd wordt. Ook doet het geval zich voor, dat de prijs van de aan te koopen medicijn zoo gering is, dat de telegramkosten het viervoudige van het kostende zouden bedragen, (b. v. bij aankoop van voorgeschreven medicinale zeep, waarvan niet alle soorten in de militaire apotheken voorradig zijn). Het gevolg van deze, voor de militaire doctoren zoowel als voor de militaire apothekers, onaangename en belemmerende bepaling is dan ook, dat de doctoren die soesah vermijden en b. v de betere, nieuwere medi cijnen niet voorschrijven, hetgeen voor de patiënten niet altijd even aangenaam is. Zoo b. v. ingeval van enkele oogziekten; men kan die behandelen

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 421