- 1088 14 jarigen dienst kapitein jongste helft40t ,18 kapitein oudste helft 450 22 majoor600 De hier vermelde kapiteins-tractementen passen niet in het systeem der periodieke traciementsverhooging dat voor de luitenants is aange nomen, en het is wel opmerkelijk dat juist in den kapiteinsrang tus- schen den 14- en 22- jarigen dienst, wanneer de opvoeding der kinderen zware offers begint te eischen, wanneer menig huisvader genoodzaakt is zijn jongens naar Holland te zenden, dat juist in dat tijdperk voor den kapitein de periodieke verhoogingen zooveel trager verschijnen. Het is dan ook in werkelijkheid een waarheid, dat kapiteins met een gezin financieel slechter af zijn dan de luitenants. Aannemende, dat geene maatregelen te vinden zijn, die afdoende ver betering brengen in den thans geldenden toestand, dat eerst na 14-jarigen dienst de kapiteinsrang en na 22-jarigen dienst de majoorsrang wordt bereikt, dan toch zou in denzelfden logischen gedachtengang het lijstje van zooeven er aldus uit moeten zien 2e luitenantƒ175 na 4 jarigen dienst le luiienant210 ,6 ,240 9 v 300 12 „350 14 kapitein400 16 „450 „18 500 20 (bij geschiktheid voor bevordering) 550 22 majoor,600 Deze tractementen gelden aldus voor de infanterie- en voor de admi nistratie-officieren, voor de andere wapens zijn de eerste drie cijfers iets hooger. Opmerkelijk mag het heeten, dat men het totaal overbodig heeft geacht, om de kapitein intendanten, die op een enkelen witten raaf na allen den 3-jarigen intendance-cursus aan de Hoogere Krijgsschool hebben ge volgd, die 3 jaar lang in den Haag met een karig toegemeten tracte- ment hebben moeten zien rond te scharrelen en daarbij nog menige dure detacheeriug hebben moeten verduren, dat men het overbodig heeft geacht hun eene kleine toelage toe te staan boven het tractement als kapitein-kwartiermeester. De kapitein van den generalen staf heeft een maandelijksch tracte ment van 475; daar bijna allen zonder uitzondering tot de oudste helft behooren, worden feitelijk hunne diensten en bekwaamheid beloond met een maandelijksche toelage van 25, let wel lezers 25, buitenge woon goed betaald Het is dan ook niet te verwonderen, dat in de laatste jaren de ambitie om naar de Krijgsschool te gaan niet bijster groot is. Ik herinner mij nog de jaren, dat er 1216 concurrenten voor 6 plaat sen waren, dit jaar waren er voor 8 plaatsen maar 5 candidaten, met het gevolg dat slechts de helft van het beschikbaar aantal plaatsen werd ingenomen. In Holland meende men de reden voor dat steeds achteruitgaande animo te moeten zoeken in de zware concurrentie, Naar onze meening zit de kneep hem elders; nu het onder het huidige sys teem zooveel gemakkelijker is gebleken, zich in de toekomst den hoofd-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 424