- 1102 de Sadang overgetrokken, waarbij een maréchaussee in het wa ter over den kop ging en zijn klewang verloor. 's Middags 3 uur werd het bivak op een verlaten ladang be trokken en van den djagoeng aanplant het noodige gefourageerd. 's Nachts werd door de koude niet veel geslapen en ble ven de meeste manschappen zich om de ontstoken vuren zitten warmen. 4 Februari. uur v. m. afmarsch van de patrouille's middags 4J uur aankomst te Paboaran. De marsch was zeer vertraagd, doordat de Europ. brigade commandant en eenige fuseliers wegens ziekte gedeeltelijk per tandoe vervoerd moesten worden. De hoofdtroep had den vorigen dag in eene kampong van Palissang gebivakkeerd en was 's middags iets eerder te Paboaran aangekomen; (de geheele patrouille was nu weer vereenigd). De kampongs, welke wij dien dag voorbijtrokken, bleken alle door de bevolking verlaten, terwijl nergens witte vlaggen uit gestoken waren. Herhaaldelijk waren kleine gewapende patrouilles van den vijand in de nabijheid opgemerkt, die echter vlug verdwenen om van afgelegen hoogten te blijven waarnemen. Van het bivak Paboaran kon het Ambisso-complex in de verte waargenomen wordendreigend stak het hooge rotsgebergte als een geweldige, ruwe steenmassa tegen de lucht af. Van één der spionnen vernamen we het volgende: „Paboaran was de hoofdplaats van deze landstreek, tevens verblijfplaats van den Amokaka (titel Toradjahoofd) Ambi Parri, een bejaard' man, die zich liever niet tegen de compenie had verzet, maar door de bevolking op een' draagstoel naar de berg- stellingen was medegevoerd. Poang-Tikoe zou zich met 15 gewapende volgelingen bij de tegenpartij aangesloten hebben, met het doel hier hardnekkigen tegenstand te bieden". De colonne-commandant besloot den volgenden morgen het com plex van noordelijke en westelijke richting te doen verkennen. 5 Februari. 's Morgens vroeg rukken 2 groepen uit met opdracht: a. ééne groep onder commando van den onder-luitenant

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 440