1103 Kuen moet uit N. richting het terrein, de ligging der Weste lijke Ambisso-stellingen en een mogelijke aanvalsrichting ver kennen b. ééne groep onder commando van den 2e Luitenant E. van Bevervoorde heeft dezelfde opdracht uit W. richting. ad. a. Deze groep vond slechts in N. W. richting een' op- marschweg, welke echter totaal stormvrij was; het pad liep langs zeer steile onbeklimbare rotsen, waarboven stellingen, die het volkomen bestre kenbovendien werd vastgesteld, dat de Westelijke kam, welke in de benteng Laso-Batoe zijne grootste hoogte bereikte, vrij zwaar bezet was. Gedurende de verken ning werd een inlandsch fuselier buiten gevecht gesteld (schot wond). Omstreeks 1 uur n. m. keerde de patrouille in het bivak terug. ad. b. Bij deze verkenning viel den commandant de ligging van eene zoogenaamde sleutelstelling op. Hoewel de Westelijke kam overal zeer steil oprees, waren eenige op enkele gedeelten beklimbare uitloopers in Westelijke richting. Eén dezer, de meest vooruitstekende, had eene niet te zware helling, welke halverwege afgebroken werd; een vertikale doorsnede Oost- West geeft ongeveer het volgende beeld: (zie schets 2). Links of rechts van deze stelling tegen den Westelijken kam opruk ken, zou eene beschieting in den rug van de ageerende colonne tengevolge hebben. De sleutelstelling moest dus eerst genomen worden en van daaruit zou verder de bestorming van den Westelijken kam geleidelijk kunnen plaats hebben. Aangezien de verkenningspatrouille Kuen reeds geruimen tijd in het N. W. in vuurgevecht gewikkeld was en op de Weste lijke patrouille slechts enkele schoten gelost waren, meende de Commandant hiervan, dat de aandacht der tegenpartij naar het N. W. gericht en dat gedeelte het sterkst bezet was. Deze overweging en het feit, dat de sleutelstelling toch geno men moest worden, deden den Commandant besluiten, het ini tiatief tot den aanval te nemen. Omstreeks 9 uur v. m. werd in verspreide orde naar den voet van de sleutelstelling opgerukt. De tegenpartij bepaalde zich eerst tot enkele schoten, doch

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 441