- 1104 toen de patrouille voorwaarts bleef gaan, stegen weldra meer dere rookwolken tusschen de steenen borstweringen op, terwijl de eerste steenen langs de helling naar beneden geslingerd werden. Daar het vuur allengs heviger werd, kon slechts zeer lang- zaarp en voorzichtig terrein gewonnen worden. Aan den voet der helling gekomen, viel een overstelpende steenenregen op de tirailleurs neer; de patrouille bestond echter uit soldaten, die het beleg van Baroepoe en bestorming van andere Toradjabentengs medegemaakt haddenhet moreele effect van zoo'n steenenlawine ging daardoor verloren. Van den rechtervleugel hoorden wij duidelijk schreeuwen „Hoera, Celebits! Celebits!" Een welkomstgejuich, dat door de soldaten van het L. H. 15e. Bataljon Infanterie aangeheven werd, als zij in bivak terugkeerden. Ylak bij het bivak Tondon, hoofdplaats van Pengalo had Poang-Tikoe zich na de overgave van Baroepoe moeten vestigen. Gedurende de anderhalve maand, dat hij zich aldaar vóór zijn vlucht bevond, waren zijne volgelingen zeer vriendschappelijk met de soldaten omgegaan en hadden zoodoende den welkomst groet „Hoera, Celebes!" overgenomen. Door dit hoonend gegil konden wij toen opmaken, dat zich volgelingen van Poang-Tikoe tegenover ons bevonden. Op 15 M. van den bovenrand kwam de aanval geheel tot staan; de helling was te steil; er waren slechts twee geulen, die naar boven liepen, doch daar rolden de steenen onafgebro ken naar beneden. Een fuselier was reeds door een' steen op den rechterschou der buiten gevecht gesteld, terwijl de overigen, waarbij enkele lichtgewonden (door steenen) gedekt stónden door zich stijf tegen den rotswand aan te drukken. Bij de patrouille bevond zich een Toradjaspion, Saramboe ge naamd, die gehecht was aan den commandant en meermalen 'getoond had zeer betrouwbaar te zijn. Saramboe.werd met het volgende bericht naar den colonne commandant in het bivak Paboaran gezonden: „Heb sleutel stelling aangevallen. Aanval kan met d'e 6é brigade maréchaussée doorgezet worden. Verzoek die brigade ter versterking met brenger dezes als gids."

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 442