1106 Ik besloot van de duisternis gebruik te maken om het succes te vervolgen en bij het aanbreken van den dag tot den W. kam door te dringen. Iets voor 5 uur v. m. afmarsch van de brigade maréchaussée met opdracht de bentengs b en c (zie schets 3) bij verrassing te nemen. Behoedzaam klauterden de man schappen tegen de helling op een luid geschreeuw, gevolgd door schoten verkondigde weldra het succes aan de achterge bleven groep. De bezetting van benteng b werd overvallen, terwijl ze nog bezig was met kokenvan verzet geen sprake, door een overhaaste vlucht naar benteng c kon zij het veege lijf bergen de maréchaussée's volgden de vluchtelingen op den voet en bereikten bijna gelijktijdig de eerste stellingen op den W. kam, waarvan de bezetting ook op de vlucht sloeg, terwijl eenigen zich in den diepen afgrond beoosten de stelling c stortten. Yijf minuten voor zes waren de maréchaussée's tot den W. kam doorgedrongen en werd eene afwachtingsstelling ingenomen, tot de colonne commandant met de overige troepen zou zijn aangekomen. Op den W. kam bevond zich een op zichzelf staande, hoog- uitstekende rots, waarboven de benteng Laso-Batoe (de naam, zoowel in de Boegineesche- als Toradjataal is welsprekend). Door een ruig en woest gebergte was de Westelijke kam van een' hoogeren kam gescheiden, waar de benteng Tambolang (ooievaar) het hoogste punt vormde, schets 3. Yan deze twee punten onder hield de vijand een levendig hoewel onschadelijk vuur, aangezien de manschappen zich achter de steenen borstweringen dekten. Si u. v. m. Aankomst 2 groepen infanterie onder Co. van den colonnecommandant, kapitein Michielsen. De voorhoede (6e brigade) onder luitenant van Bevervoorde ging nu gedekt door het geboomte langs den rug vooruit naar Laso Batoe, waar de tegenpartij ons weer door steenenregen en vuur trachtte te weerhouden. Tot den voet van de benteng doorgedrongen, bleek de ze door steilte onbeklimbaar; slechts éen steil pad liep zig- zagsgewijze naar boven, dit werd echter zoodanig bestreken, dat doordringen ondoenlijk was; de voorhoede dekte zich zoo goed mogelijk, terwijl de commandant met den maréchaussée Wua van boom tot boom in W. richting kroop om de omgeving

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 444