1107 beter te kunnen overzien. Nu werd waargenomen, dat de helling van den rug, waarop Laso Batoe, naar het Noorden vrij flauw afliep, en dat 150 M. verderop nog enkele stellingen waren ingericht, waarvan waarschijnlijk de bezetting bij Laso Batoe was aangetrokken, omdat van daar geen teeken van leven kwam, bovendien leek de helling op dat gedeelte van den kam uit W. richting beklimbaar, terwijl door het kreupelhout de opmarsch van eene omtrekkende kleine patrouille gedekt kon geschieden. De voorhoede commandant wees dan maréchaussee Wuahoe hij, gedekt door het geboomte, moest omtrekken om daarna de helling van den W. kam bij de verderop gelegen stellingen te beklimmen, en van daaruit tegen Laso Batoe op te rukken. Daarop werd genoemde maréchaussée met schriftelijk bericht van het waargenomene naar den kapitein gezonden, waarin o.m. de mededeeling, dat met berichtbrenger als gids 1 groep infanterie, links omtrekkende, den rug 150 M. verderop kon beklimmen, terwijl de voorhoede gedurende dien tijd door schie ten en schreeuwen de aandacht zou trekkken. Alles liep naar wenschde omtrekkende groep werd eerst opgemerkt, toen zij tot vlak onder de stellingen opgekropen was; met achterlating van twee dooden werd de vijand verdreven. De bezetting van Laso-Batoe moest nu ook wijken, terwijl de overige stellingen op den westelijken kam opgerold werden te li uur n. m. was de geheele W. kam in onze handen en daarbij ontzaglijke voorraden padi en djagoong, die in holen en onder afdaken opgestapeld stonden om de weerkracht van de tegenpartij afdoende te vernietigen moesten deze voorraad schuren opgeruimd worden. Bij het opzoeken der verdekt opgestelde voorraden viel één onzer Toradjakoelies van den W. kam naar beneden en kwam er gelukkig slechts met een gebroken been af. In de geheel door hooge rotsen omgeven vallei ten N. O. van Laso Batoe bewezen vele angstgillen en stemmen, dat vluchtelingen, mannen, vrouwen en kinderen, zich daarin op hielden en geen kans zagen uit dien muizenval te geraken, omdat rondom te steile bergwanden (van uit Laso-Batoe bestre ken) dit groote ravijn afsluiten, schets 3. De brigade maréchaussée daalde er in af, doch kon slechts

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 445