1109 De groepen infanterie bleven zonder succes in vuurgevecht, zoodra iemand over den top X. trachtte te komen, werd hierop snelvuur geopend. Tevergeefs werd door de brigade getracht uit de begroeide kom een gedekte opmarsch in voortwaartsche richting te vinden, steeds kwam men voor een breede strook opengekapt terrein, hier moest versterking afgewacht worden om desnoods tegen den ladder op te stormen. Terwijl de maréchaussée's tegen de boomstammen aangedrukt, voor de neervallende steenen van stellingen d gedekt stonden, zagen zij plotseling eenige grijze gedaanten tusschen het geboomte snel doch voorzichtig vooruitgaan, volgende de stippellijn, (zie schets 4). In Tambolang scheen men de aanwezigheid der maréchaus sée's in de begroeide kom niet te vermoeden en werd nu zeker eene poging aangewend om de troep achter hoogte X, op korten afstand van uit het begroeide terrein te beschie ten. Wij gingen nu sluipenderwijze in de richting, waar de eerste vijanden gezien waren en zagen een twaalftal achter elkaar aanloopen. Op een vijftien pas genaderd, werd na enkele schoten der voorsten, in de flank geattakeerd met resultaat dat een gesneu velde Boeginees met geladen Beaumontgeweer in onze handen viel, terwijl de anderen, waarbij naar de bloedsporen te oordeelen eenige gewonden, zich door een overhaaste vlucht redden. Onze aanwezigheid in de kom was nu ook aan den vijand bekend en een wild snelvuur werd in onze richting afgegeven. Tegen vier uur kwam de Europeesche fuselier Holman in den looppas over hoogte X, met bericht, dat de colonne commandant met het oog op het vergevorderde uur en den gewonde naar het bivak besloot terug te keeren. Half vijf begon de terugtocht en ongehinderd bereikten we 's nachts om 12 uur het bivak. Later bleek, dat de onverwachte aanval op den vijand in de kom, de bezetting van Tambolang zoodanig verschrikt had, dat de stellingen (tegelijkertijd met onzen terugmarsch) vrijwillig ontruimd werden. 9 Februari.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 447