1113 Degenen, die uitblonken boven anderen, werden met de moeie- lijkste opdrachten belast; voldeden ze dan niet aan de ver wachting, dan werd er geen rekening mee gehouden, dat het beste paard wel eens struikelt, maar tot belooning werden ze op reform gesteld. Zij, die minder uitstaken of zich buiten het gedrang wisten te houden, haalden dan met vlag en wimpel den hoofdofficiersrang, omdat ze nooit hadden kunnen struikelen. Mag zulk eene wijze van beoordeeling langer bestendigd blijven De heer Kerkkamp doet reeds eenige middelen aan de hand, die, naar mijne bescheiden meening, tot eene grondige ver betering zullen leiden. Hij toch stelt voor om iederen chef een zelfstandig oordeel te laten uitspreken—dus onafhankelijk van voorgaande chefs en verwacht dan, dat uit al die verschillende beoordeelingen een voldoende zuiver beeld kan gevormd worden van de bruikbaarheid en geschiktheid der beoordeelde officieren. Hiermee ben ik het volkomen eens, want nu zullen de fouten, door verschillende chefs, en te goeder trouw, gemaakt, elkaar opheffen. Ook tegen het binnensluipen van constante fouten geeft hij een alleszins bruikbaar en gewenscht correctief, terwijl hoogere chefs gelegenheid hebben bij gemaakte fouten tijdig in te grijpen. Ook het voorstel om in 't algeméén de beoordeeling niet meer aan de betrokken officieren mee te deelen, zal veel onaange naamheden voorkomen en de zuiverheid van het oordeel be vorderen. Verder zou het m. i. zeer wenschélijk zijn om het pensioen van kapitein iets te verhoogen en bv. te brengen öp f 2300; het beste wapen om een „kassianstelsel" te bestrijden. De heer Kerkkamp wenscht door middel van zes korte om schrijvingen de gegevens voor een billijk en juist oordeel bijeen te krijgen. Dit nu zou ook geheel voldoende wezen, indien ons niet zijne eerste omschrijving in den steek liet. Was hetn.l. iedereen duidelijk, aan welke eischen iemand moet voldoen om hem te kunnen aanbevelen, de zaak zou in orde zijn. In de practijk blijkt echter, dat zulks geenszins het geval is. Ook voor de betrokken officieren moet het echter aangenaam zijh te weten, welke eischen -het Legerbestuur stelt aan den hoofd officiersrang, zoodat ze zich in de aangewezen richting

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 451