1114 kunnen bekwamen of tijdig naar eene andere betrekking om zien, wanneer ze van te voren weten niet aan de verlangde eischen te kunnen voldoen. Zoodoende zou het beoordeelingssysteem ook ten goede komen aan de kwaliteit van het officierskorps, want niemand zal toch willen beweren, dat nu reeds het ideaal be reikt is. Ik zou dan de geschiktheid van een officier willen splitsen in de theoretische en eene practische en deze laatste in eene voor het garnizoen en te velde. De onderlinge waardeering dezer 3 factoren in cijfers uit drukkend, zou ik zeggen, dat ze zich moeten verhouden als 1: 1: 2. Mocht iemand aan eene andere verhouding de voorkeur geven, mij ook goed, mits de geschiktheid te velde niet in het gedrang komt. Nu stel ik me de beoordeeling der theoretische geschiktheid als volgt voor. Elk jaar wordt te Batavia een examen gehou den door eene commissie, bestaande uit den chef en eenige offi cieren van den Generalen Staf en den chef en sous-chef van het betrokken wapen. Het examen zou dan kunnen loopen over de voornaamste tactische vakken en de 3 moderne talen, dus in den geest van het toelatingsexamen voor de krijgsschool zonder de wiskundige vakken. Het zou gehouden kunnen worden zooals de nu reeds bestaande examens voor het ver krijgen van een diploma in eene der Inlandsche talen, met deze uitzondering, dat er alleen kapiteins aan kunnen deelnemen. Het is echter billijk om hèn daarvan vrij te stellen, die geacht kunnen worden voldoende theoretische bekwaamheid te bezit ten, zooals de oud-leerlingen der Hoogere Krijgsschool, gewezen leeraren aan Inrichtingen voor militair onderwijs enz. De mogelijkheid moet ook blijven bestaan, dat in sommige uit zonderingsgevallen van dit examen dispensatie kan verleend worden, zooals b. v. ten opzichte van hen, die bijna steeds te velde waren en daar aan het Land buitengewone diensten be wezen. Gaarne erken ik, dat aan deze oplossing ook bezwaren ver bonden zijn, dat het b. v. voor een kapitein op leeftijd niet aan genaam is, nog eens een examen te moeten afleggen, maar het is me niet mogen gelukken een ander middel te vinden, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 452