1115 gelijke waarborgen van billijkheid geeft. Om aan de examinandi eenigszins tegemoet te komen, zou men verder de Krijgsschool gemakkelijker dan nu open kunnen stellen voor toehoorders. Het onderwijs daar zou dan aan velen ten goede komen, ter wijl het voor verlofgangers eene aangename afwisseling is in hunnen verloftijd; nu loopen er verscheiden met hun ziel onder den arm in den Haag rond. Over de practische geschiktheid in het garnizoen zal ieder chef, die zich daarvoor ernstige moeite wil geven, een oordeel kunnen vellen, mits natuurlijk de tijdduur niet te kort is. Daarvoor eenigen leidraad te geven is onnoodig en onmogelijk, daar alles afhangt van de persoonlijke opvattingen van den chef: de eene eischt veel en de andere is met weinig tevreden. Het groote aantal beoordeelingen en het correctief zullen hier tot den juisten maatstaf moeten leiden. Wat de practische geschiktheid te velde aangaat, deze is heel wat gemakkelijker te beoordeelen dan die in het garnizoen. Men zou kunnen voorschrijven, dat ieder officier zooveel mogelijk éénmaal als luitenant en als kapitein te velde moet geweest zijn; het zal niet altijd mogelijk wezen, maar men kan er naar streven. Wanneer het dan voorkomt, dat iemand, na slechts één keer te velde te zijn geweest, toch hoofdofficier wordt, dan zal hij, die meerdere malen te velde was en slechts één keer voldeed, om die reden niet van den hoofdofficiersrang uitgesloten mogen worden. Degene, die meerdere malen te velde met onderscheiding diende, behoort daardoor ook meerdere aanspraken te krijgen op bevordering. Ziehier in 't kort, hoe ik mij een systeem denk, dat vele onbillijkheden zal wegnemen en daardoor dus ook reclames voor komen, aangezien iedereen nu weet, waaraan hij zich te houden heeft, terwijl het tevens eene aanmoediging zal zijn voor hen, die vooruit willen komen, om zich de vereischte bekwaamheden eigen te maken. Het zal dus opbouwend werken en het wetenschappelijke en practische peil onzer officieren verhoogen. Dan zal het niet meer gebeuren, dat goede elementen ontijdig het leger verlaten of dat minder goede een heenkomen zoeken

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 453