1121 bij deze patrouilles toch eenvoudig de hun opgelegde plicht. Door hun snelheid en onhoorbare nadering zijn deze patrouil les gevreesd en gehaat. Als regel bestaan zij uit een gegradueer de van een der drie landaarden, twee Europeesche of amboinee- sche minderen en twee Inlandsche minderen. De afdeeling militaire wielrijders te Weltevreden is ingedeeld in zes groepen, n 1. één groep Europeanen, twee groepen Am- boineezen en drie groepen Inlanders, ieder onder commando van een Europeesch onderofficier; drie groepen vormen een sectie onder een luitenant. Het overige kader is over de groepen verdeeld. Tot de afdeeling be hooren voorts ten hoogste vijf rijwielherstel lers (of leerlingen), die een daggeld genieten boven hunne soldij. In eene herstellingswerkplaats tot de afdeeling behoorende zijn de noodige gereedschappen, waardoor vrij wel alle reparatiën aan de rijwielen door het eigen personeel kunnen worden verricht. Is hiermede in. het kort een en ander over de rijwielafdeeling te Weltevreden vermeld, ik vermeen dit artikel niet te mogen besluiten, alvorens nog eens een lans gebroken te hebben voor de oprichting van strijdersafdeelingen en op eenige andere wenschelijkheden te hebben gewezen. Op Java beschikken we dus thans over eene afdeeling militaire berichtrijders, op Atjeh heeft men eene zoogenaamde strijders- afdeeling, die echter niet als zoodanig gebruikt wordt, aldaar misplaatst is. Het geld uitgegeven aan de rijwielen voor die afdeeling op Atjeh komt me voor in geenen deele de rente af te werpen, die het zou kunnen opleveren. Hier op Java behoort die afdeeling; hier is ze te gebruiken tegen eenen eventueelen B. Y. Vooral met het oog op onze geringe ruitermacht is verster king van ons leger met eenige compagnieën wielrijders-strijders niet alleen gewenscht, maar dringend noodig. Ook in andere opzichten zullen die strijders-afdeelingen ook in geval van oorlog met een gelijk bewapenden tegenstander ons buitengewone diensten kunnen bewijzen en zeer zeker bewijzen ook. Reeds jaren lang hebben de militaire wielrijders in Neder-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 459