1127 Alvorens tot de bestemming en het gebruik over te gaan, een enkel woord over de organisatie, zooals men zich die in de toekomst denkt. Het voornemen schijnt te bestaan bij de vestingartillerie eenige afdeelingen (waarschijnlijk twee) Houwitsers op te richten, georganiseerd in den geest als de Duitsche „Fuszartillerie" ba. taljons. Eene atdeeling zou dan bestaan uit 4 compagnieën, elke com pagnie uit 2 batterijen van vier stukke nin totaal dus 64 stukken. Voorzeker eene aanzienlijke versterking der overigens niet al te sterke artilleriemacht. Die afdeelingen zouden dan ieder bij een der regimenten Ves tingartillerie worden ingedeeld; waarmede dus voor het Neder- landsche leger eene beslissing is genomen op de vraag, of der gelijke vuurmonden tot de bereden- of onbereden artillerie zullen behooren. Wij komen op deze indeeling bij de „Fuszartillerie'' nog nader terug. Zooals gezegd zal eene afdeeling hoogstwaar schijnlijk bestaan uit een staf en 4 compagnieën. Ons eenigszins houdende aan de Duitsche organisatie, zouden wij komen tot een staf, ongeveer samengesteld als volgt: Personeel. Hoofdofficieren 1. Luitenant Adjudant 1. Luitenant Kwartiermeester 1. Officier van Gezondheid 1. Kader, oppassers en kanonniers 11. Paarden. 4. Materieel. Waarnemingswagen. 1. Ingeval van mobilisatie zullen de benoodigde menschen en paarden door den trein moeten worden geleverd. Als ontwerp-organisatie der compagnie is de volgende aan genomen. Per compagnie 2 batterijen. Iedere batterij telt4 Houwitsers met voorwagens. 4 Caissons, (behoorende bij de stukken). 4 Caissons (Gevechtstrein). 1 Waarnemingswagen. Bij mobilisatie aan te schaffen: 1 Gereedschapswagen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 465