1131 Een drievoet en boomschroef benevens een klemschroef voet stuk (Yidil statief) tot plaatsing van den relief kijker. Linealen, planchet, richtnaalden. 1 relief dubbelkijker. De binocles zijn prismakijkers met verdeelingen; de richttoe- stellen (Zeiss- Scheren-fernrohr), en het toestel tot Batterij com mandanten komen in vele opzichten, evenals de telefonen, de volmaaktheid nabij. Een dier toestellen, die wij zagen gebrui ken, had ongeveer 4 d. M. lange, beweegbare armen, en gaf eene elf-malige vergrooting; was verder op aile mogelijke wij zen verstel- en draaibaar, en kon zoowel op een staander worden bevestigd als aan een boomtak worden vastgeklemd. Met dit toe stel bleek het zelfs op een niet helderen dag mogelijk, voor den op 1600 M. van de batterij geplaatsten batterij commandant, enkele fouten in de bediening der stukken te constateeren. Principe en behandeling komen overigens vrijwel overeen met die van het toestel tot Batt. Comm. der Nederlandsche Veld artillerie, hetwelk wij bekend veronderstellen. Het Meetinstrumentbestemd tot meten en uitzetten van hoe ken op de kaart, komt geheel overeen met den verdeelden boog bij de Indische vesting-artillerie in gebruik. Boven opge somde ingrediënten en de oordeelkundige wijze van plaatsing daarvan deden den waarnemingswagen voor ons een der interes santste voorwerpen der batterij zijn. De wagen, die in allereerste instantie bestemd is groote snel heid te ontwikkelen, is bespannen met zes paarden en vervoert een gedeelte van het waarnemingspersoneel, waarvan de rest op rijwielen bereden is gemaakt. Men hoopt echter het aantal wielrijders tot een minimum te kunnen beperken. De Utrechtsche batterij beschikte over 't algemeen over goed geoefend personeel, ook in aanmerking genomen, dat men voor een groot percentage met miliciens en militiekader te doen had. De oefeningen, door ons bijgewoond, gaven ons daarom een zeer juisten indruk, van wat zoo'n wagen voor een bereden batterij, hetzij met veldgeschut, hetzij met houwitsers bewapend, kan beteekenen, vooral daar het mogelijk is, tot op betrekkelijk groote afstanden telefonische verbinding te verkrijgen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 469