- 722 Indië zijn systeem nader toe te lichten en zelfs te verdedigen daar een verlofganger echter meestal door tal van omstandig heden slechts bij benadering het tijdstip van terugkeer in zijn werkkring kan schatten, hoop ik, dat hij het mij niet ten kwade zal duiden, indien ik reeds nu eene gelegenheid benut om enkele beschouwingen en vragen te uiten naar aanleiding van zijn opstel. Met zijn systeem ben ik het niet eens, dit behoef ik niet te herhalen, doch het is hier slechts de questie van „meerdere wegen". Zijne denkbeelden, verder uitgewerkt en waar noodig gewij zigd, kunnen ons brengen waar wij verlangen te zijn. Dat is niet op een terrein, waar de hindernissen, welke moeten worden overwonnen, op verkeerde plaatsen zijn opgesteld en bestaan uit klein-burgerlijke bekrompenheden met als laatste hindernis een bureaucratische bullfinch waarachter een natte sloot, maar wel op een baan, waarop een normaal aangelegd mensch, die naar beste weten in gang is, met vertrouwen kan zeggen: „dat komt wel terecht" (zie blz. 497). De beschouwingen, welke ik gaarne wenschte te geven, mo gen hieronder een plaats vinden. Vooreerst gelden deze eenige gedachten, voorkomende op de blz. 490 en 491. Zeer zeker is er geen sprake meer van een billijken maatstaf, wanneer de beoordeelaar niet hoog genoeg staat om van het beoordeelingsvraagstuk een gewetenszaak te kunnen maken. Ik voor mij acht echter de mogelijkheid om in de toekomst het daarheen te leiden, niet uitgesloten. Door meer aandacht te besteden aan de karaktervorming dei- jonge officieren en der aanstaande officieren zoude reeds een groote stap in de gewilde richting kunnen worden gedaan. En komen er enkele gevallen voor, waarin karakters, die noodzakelijk moeten worden afgebogen, niet voor vervorming vatbaar zijn, dan geeft eene gedetailleerde, menschkundige be oordeeling het ons in de hand dengenen, die door de natuur daarmede bedeeld zijn, de gelegenheid te benemen om ooit tot het beoordeelen van anderen te worden aangewezen. Ik beschouw dan ook de noodzakelijkheid, om ieder opvol-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 46