1132 Ter illustratie zullen wij eene oefening in 't kort beschrijven, die wij het genoegen hadden mede te maken. Als toelichting mogen dienen bijlage 1 (kaart) en bijgaande photo's. De on derstelling, die deze oefening tot grondslag diende, was, dat eene batterij houwitsers ingedeeld in eene colonne, welke in Noord westelijke richting langs het Merwedekanaal marcheerde, op dracht krijgt, Zuidwaarts van het dorp Maarssen eene bewa kingsstelling in te nemen, van waaruit het mogelijk zou zijn, den in Oost-Noord Oostelijke richting voerenden straatweg van Nieuw-Maarsseveen naar Oud-Maarsseveen, alsmede het daar- aangrenzende terrein onder vuur te nemen. De batterijcommandant gaf terstond na de veronderstelde ontvangst dezer opdracht aan zijn waarnemingsstaf waaronder te verstaan personeel en materieel van den waarnemingswagen, (welken wij ons bij de voorhoede marscheerende moeten den ken), telefonisten en wielrijders last, zich in snellen gang voor uit te begeven en in de nabijheid van den reeds vermelden harden weg, Oostelijk van de Vecht een punt te zoeken, ge schikt tot opstelling van de waarnemingsinstrumenten. De bat terij officier kreeg aanvankelijk last, eene verzamelstelling in te nemen bij het snijpunt van den straatweg Utrecht-Maarssen en den Doode weg. Na de verkenning door den Batterij comdt. werd door dezen de schriftelijke lastgeving aan de batterij ge zonden, in stelling te komen nabij den weg op de plaats door B aangegeven (bijlage 1). Deze stelling moest telefonisch zoo spoedig mogelijk met de observatieplaats worden verbonden, waar zich ook de Batterij Commdt. bevond. Eene geschikte opstellingsplaats voor de obser vatieladder werd gevonden op den weg, die van Huis Ten Bosch naar de Meerhofstede voert. Direct na aankomst van den wa gen werd de ladder opgesteld en een aanvang gemaakt met het leggen der telefoonleiding. Daartoe werd de rug van een wiel rijder voorzien van een kabelhaspel en de kabel op deze zeer vlotte wijze uitgelegd. Waar de lijn de Vecht moest pas- seeren, had men de keuze, haar over dan wel door het water te leggen en haar daarin te doen zinken. Het laatste middel werd met het oog op den korten daarvoor benoodigden tijd en op de voorbijvarende schuiten verkozen. Op de plaatsen, waar

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 470