1133 de kabel een straat of grintweg moest mijden, plaatste men vlug een tweetal uitschuifbare draadopleggers als hulptelefoonpalen. Voerende door de bebouwde kom der gemeente, langs vrij druk begane straten, was deze aanleg niet van de eenvoudigste te noemen. Na ongeveer 22 minuten was de verbinding gelegd en de batterijcommandant bij O. (bijlage I) in staat, telefonisch zijn vuur te leiden. De gebruikte telefonen waren zeer duidelijk, licht, klein, en eenvoudig in 't gebruik. Bij eene andere oefening waren twee batterijen opgesteld, respectievelijk op 1700 M. en op 2100 M. van een toren, waarop de artilleriecommandant zich een plaats had gezocht. Van dien toren af werden de beide batterijen, die volledig gedekt in boomgaarden achter heggen en boerenhof steden in stelling stonden, in de richting gebracht en kon de Art. comm. het vuur zijner stukken leiden en de uitwerking waarnemen. In 't algemeen zal, indien de mogelijkheid daartoe bestaat, wel op hooge punten als torens, molens enz. (bij ons heuveltoppen, hooge boomen) de opstellingsplaats voor den waarnemer worden gekozen, waai bij dan van de observatieladder geen gebruik wordt gemaakt. Deze toch verraadt zich in niet bedekt terrein zeer spoedig en is dan ook niet te gebruiken in de onmiddellijke nabijheid der batterijen, terwijl steeds de plaats waar de ladder wordt geplaatst, met de uiterste zorg moet worden gekozen en aan gezicht onttrokken. Dank zij echter de ruime mate, in welke de waarnemingswagen van telefoonmateriaal en optische sein- middelen is voorzien, behoeft aan de keuze der opstellingsplaats weinig beperking in den weg gelegd te worden. Opzettelijk behandelden wij dit gedeelte wat uitvoeriger, overtuigd als wij zijn, dat in deze richting ook de oplossing moet worden gezocht voor het vuren onzer bereden artillerie in de toekomst. Het zal menigmaal noodig blijken, dat de Batt. Commdt. zich tot op betrekkelijk geruimen afstand van zijn bat terij verwijdert; ook kan het aanbeveling verdienen een of twee zijposten voor de waarneming te benutten. Die hulpwaarnemers en die Batterij Commdt. moeten dan op directe wijze met elkaar en de Batt. Commdt. met de batterij verbonden zijn; en ge schiedde zulks tot dusverre optisch, met vlag of armseinen, I. M. T. 1909. 73

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 471