1134 waarbij, mits met goed geoefend personeel werkende, soms aardige resultaten werden verkregen, in de toekomst zal aan telefonische verbinding moeten worden gedacht, zoodra batte rijen maar eenigen tijd in stelling blijven staan. In de eerste plaats dus voor houwitsers, doch ook voor veld- en bergartillerie. Het herhaalde malen van stelling veranderen toch zal meer en meer achterwege blijven; niet zelden bleven in de laatste oor logen batterijen uren, zelfs dagen achtereen in stelling. En zagen wij ook bij de Veldartillerie in Nederland meermalen de methode van seinen met arm- hand- en hoofddekselbewegingen met vrij veel succes toepassen, de methode, waarop in dit tijdschrift de heer E. reeds eerder de aandacht vestigde, dik wijls zal de immer zoo machtige factor „Terrein en omstandig heden" voor Indische terreinen, die van de Hollandsche heide wel wat verschillen, zijn veto doen hooren tegen haar gebruik en daarom blijven wij de telefoon als seinmiddel warm voor staan. In verschillende rijken is men trouwens bij de veld- batterijen van telefonen voorzien of worden daarmede proeven genomen, zoodat ook wij, nu wij staan voor de invoering van zulk schitterend nieuw veldgeschut, in deze wel niet achter zullen blijven. Gewichtenbeweegbaarheid. De bij de batterij te Utrecht aanwezige houwitsers behooren tot de middelsoort vuurmonden; zij staan, wat beweegbaarheid betreft, tusschen de veld- en vestingkanonnen in; hellen echter het meest naar eerstgenoemde geschutsoort. De beweegbaarheid is op de wegen zeer voldoende, doch het gewicht van stuk voorwagen is van dien aard, dat zij in het terrein bij die der veldvuurmonden vrij veel achterstaat. De gewichten zijn: Opgelegd stuk met munitie 2022 KG. zonder bedieningsman- Gewicht waarnemingswagen zonder hoefijzers, 1235 N. B. Deze waarnemingswagen fungeert thans nog tevens als zonder 1670 schappen opgezeten. Bepakte caisson Gewicht afgelegd stuk Staartdruk op den grond 2122 K.G 1177 90

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 472