1136 Maximum Elevatie bedraagt 43°. Declinatie 5°. De ladingen bevatten van 0.485 0,195 K.G-. buskruit 2X2X2. Projectielgewicht G.K. B.G. 20.4 K.G. Grootste V°. 300 M. Kleinste V°. 155 M. Tophoek verspreidingskegel G.K. 10 15°. G K. bevat 628 kogels van 16 Gr. B.G. geeft 400 werkzame scherven. Bediening. De bediening wordt gevormd door 1 onderofficier of korporaal, stuks comdt. en 6 bedieningsmanschappen, benevens 2 zoogenaamde caissonbedienden. Deze menschen zijn verdeeld over voorwagen en caisson voor- en achterwagen. Op de affuit zit niemand, wat hier wegens het ontbreken van eene rem- inrichting ook niet noodig is. Door deze plaatsing is echter de voorwichtigheid, die zonder opgezeten menschen al groot is, na het opzitten der bediening zeer aanzienlijk. Alle bedieningsmanschappen, ook de st. comdt. zijn bewapend met karabijn en bajonet. Bestemming en gebruik der Houwitserartillerie. Voor de Nederlandsche Houwitser-batterijen is als bestemming opgegeven Versterken van de artillerie van het veldleger en het deel uitmaken van de mobiele artillerie in de liniën of stellingen. De Houwitser-artillerie kan dus öf aan het Veld- of aan het bezettingsleger worden toegevoegd, een en ander bij mobilisatie, door den Minister van Oorlog te bepalen. Waar men in groote legers beschikt over lichte veldhouwit- sers ter toevoeging aan en ondersteuning van de veldartil lerie bij haar bestrijding van gedekte doelen en schildartillerie en over zware houwitsers als belegeringsgeschut ter beschieting van deelen van liniën en stellingen, welk geschut natuurlijker wijs veel minder mobiel is, hebben we hier te maken met een in gewicht en mobiliteit daartusschen het midden houdende vuurmondsoort en het is dus vrij logisch, dat deze tevens is „a double usage".

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 474