1137 Vandaar dan ook, dat de nadere bestemming nog moet worden bepaald. Vermoedelijk zullen dus eenige of alle houwitser batterijen in den beginne aan het veldleger worden toegevoegd, zoolang dat nog voor de taak is gesteld, 's vijands opmarsch te beletten of te vertragen. In latere perioden, wanneer het veld leger aan deze opdracht niet meer mocht kunnen voldoen en met de bezettingstroepen gaat mede werken tot het voeren eener actieve verdediging, zal de houwitserartillerie als mobiele reserve worden gesteld onder de bevelen van den linie- of stelling commandant. Tot het veldleger behoorende staan zij of onder rechtstreeksch bevel van den leger-commandant öf zij worden verdeeld over de divisiën (brigades). Zij vormen dus eene artilleriemacht in de hand van den algemeenen chef (leger- of divisie-), welke door hem op het juiste oogenblik en op de door hem gewilde plaats kan worden ingezet; ook kunnen zij, vereenigd met eenige veldbatterijen, behooren tot de algemeene artillerie; ze staan dan onder de bevelen van den oudsten artillerie-officier der ge zamenlijke artillerie-macht. Men verlieze namelijk niet uit het oog, dat, ook al is de voornaamste bestemming dezer vuurmonden met hun krombaan G. K. of B. G. schot, doelen te treffen, die voor Veldartillerie te veel gedekt zijn opgesteld, daarnaast geëischt kan worden, dat zij doelen beschieten, welke ook met vlakbaan-geschut zijn te bereiken. Bovendien zijn zij in staat door hunne kromme banen langer dan de veldartillerie het vuur over eigen troepen heen voort te zetten, zonder dat stellingverandering noodig is, en kunnen dus den infanterieaanval nog steunen, waar de veld artillerie moet zwijgen. In beide gevallen dienen zij dus tot aanvulling en steun der veldartillerie en staan daarom als regel onder den commandant van het regiment. Ingedeeld in een stelling, kan de stellingcommandant ook de houwitserartillerie over de groepen verdeelen. Zij is dan niet opgenomen in het afdeelingsverband, wat een logisch gevolg is van hare mobiliteit. Dat reeds in vredestijd enkele opstellingen voor houwitserbatterijen zouden worden uitgeko zen, blijft natuurlijk geenszins uitgesloten. In 't algemeen houdt men zich bij de keuze der opstellings-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 475