1138 plaats streng aan de wetten der wederkeerigheidhouwitsers, zijnde krombaan-vuurmonden, bestrijden doelen achter steile dekkingen, omgekeerd zoeken zij zelf ook zich te nestelen ach ter dekkende hoogten, zóó dicht er achter zelfs als mogelijk is met het oog op het vuurverder volledig tegen gezicht gedekt. Met eene veldbatterij heeft de houwitserartillerie nog ge meen, de wijze, waarop de stelling wordt verkend en ingeno men, terwijl eene nachtelijke voorbereiding en inname eener opstellingsplaats, van waaruit met het krieken van den dag het vuur wordt geopend eene handeling, die in den vesting oorlog meermalen wordt toegepast ook bij houwitsers in prak tijk kan worden gebracht. Het zou te ver voeren, over het tactisch gebruik dezer artil leriesoort verder uit te weidenwij m eenen voorloopig met het bovenstaande te kunnen volstaan. De onmisbaarheid van het krombaangeschut, zoowel bij het veld- als bij het vesting- leger mag als onomstootelijk vaststaande worden aangenomen. Echter is eene toevoeging van lichte houwitsers aan het veld leger en zwaardere typen aan de vestingtroepen als mobiele artillerie gelijktijdigvoor kleine legers als de onze, eene kost bare geschiedenis en mogen wij daaro m al bijzonder tevreden zijn, indien een gulden middenweg kan worden bewandeld, zooals op 't oogenblik in Holland. Slaagt men er in, een ge- schutsoort ter invoering te verkrijgen, die voor het oogenblik de meest moderne nabij komt, dan heeft de overigens niet sterke veldartillerie in 't tnoelerlandsche leger een beduidender steun verkregen voor den tijd, waarin de oorlog vóór onze liniën van verdediging wordt gevoerdterwijl de bezettings troepen aanmerkelijk in kracht hebben gewonnen door den aan winst dezer mobiele batterijen, waaraan de vestingartillerie dringend behoefte had. Voor het Indische leger gelden min of meer dezelfde over wegingen. Ook daar zal eerst door de veldtroepen den strijd in de vlakte worden gevoerd en is mobiele kromba an-artillerie, gegeven nog het betrekkelijk geringe aantal onzer bereden bat terijen, zeer gewenscht. Doch vooral in latere perioden, als de krijg zich naar onze bergterreinen zal hebben verplaatst, zijn be weeglijke houwitsers van buitengewone waarde ter bestrijding

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 476