- 1151 reel van den vijand ten zeerste, omdat hij uit dat terugvuren opmaakt, dat zijn vuur uitwerking heeft gehad en omdat hij tevens merkt, dat dat beantwoorden van zijn vuur, in den nacht, zelfs met onze mooie geweren, op hunne verdekte opstellingen, die altijd zeer verspreid liggen, van nul en geener waarde is. Vooral dit laatste doet zijn moed verdubbelen en doet hem be ter en met lust doorvuren op den gehaten Kafir. Ten slotte terwijl het in enkele gevallen nog voorkomt, dat, tot overmaat van ramp, in die bivouaks een of meer lichten worden uitgedraaid, uit angst, om minder trefpunten te geven en om 's vijands moreel nog meer te verheffen omdat hij dan opnieuw denkt „ik raak goed", gaar de Atjèher dan ook over tot een uitdagend geschreeuw, dat gepaard met het knallen der donderbusschoten, vooral op het gemoed van den jongen soldaat deprimeerend werkt en hem zenuwachtig maakt. Wat gebeurt echter wanneer het beschoten bivak, in de stilte van den nacht, met ongedoofde lichten en vuren zich, met zoo min mogelijk gedruisch, gereed maakt tot eenen aanval, liefst met het blanke wapen? De vijand vertrouwt die stilte niet, dat onbeantwoorde vuur doet hem denken „mijn schieten heeft geen uitwerking". Die stilte gedurende zijne vuurpauzen doet hem een ongemerkt naderen van onze troepen vermoeden. Eene groote onzekerheid begint hem te bevangen hij wordt onrustig, zenuwachtig en angstig en begint dientengevolge zeer slecht te schietenom ten slotte voor dat de onzen hem genaderd zijn het hazenpad te kiezen, uit angst voor het verlies van zijn geweer, zijn heiligste goed. Een stervende Atjèher legt zich stuiptrekkende op zijn geweer om, rekenende op den eerbied, die de mensch heeft voor de dooden, te trachten dan toch nog dat geliefkoosde vuurwapen voor onze oogen te verbergen, opdat zijn opvolger in dien verbitterden strijd zich dat geweer nog ten nutte zal weten te maken. Behalve voor onmiddellijke zelfverdediging en voor plotselinge overvallingen van het bivouak met het blanke wapen, werd het dan ook den brigades Maréchaussée verboden om bij eene be schieting bij nacht van uit hunne bivaks terug te schieten. Zoodra zoo'n troep in bivouak is, wordt bekend gemaakt welk gedeelte ervan zich bij eene eventueele beschieting moet gereed maken

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 489